Η Μονακό πέτυχε τεράστια νίκη την Πέμπτη στην Ισπανία με 95-94 επί της Ρεάλ Μαδρίτης στην παράταση (κ.α. 88-88), για τη 12η αγωνιστική της EuroLeague.

Ο Μάικ Τζέιμς, ήταν ο “λυτρωτής” της Μονακό, καθώς με 3 δεύτερα για το τέλος της κανονικής διάρκειας και το σκορ στο 88-84, πέτυχε… τετράποντο για το 88-88!

Ευστόχησε σε τρίποντο, πήρε και το φάουλ από τον Ταβάρες, και με μια βολή ο αγώνας πήγε στο έξτρα πεντάλεπτο.

Εκεί όπου η Μονακό προηγήθηκε με 95-92 με βολές του Τζέιμς (28π.), πριν ο Μούσα μειώσει 94-95 με δικό του ζευγάρι στα 27”.

Ο Τζέιμς έχασε το τρίποντο στην τελευταία επίθεση της Μονακό και την ίδια τύχη είχε κι η απόπειρα του Γιουλ πίσω από το κέντρο!

Η Μονακό έφτασε στο 9-3, αφήνοντας στο 8-4 τη Ρεάλ Μαδρίτης!

Δείτε το τρίποντο και φάουλ, που κέρδισε ο Μάικ Τζέιμς στα 3 δευτερόλεπτα για την κανονική διάρκεια κι έστειλε τον αγώνα στην παράταση!

Ο Τζέιμς τελείωσε τον αγώνα με 4/7 τρίποντα, 4/11 δίποντα, 8/12 βολές, ενώ ο Τζόρνταν Λόιντ είχε 19 πόντους.

O Λόιντ χτύπησε στο πρόσωπο λίγο πριν από τη λήξη της κανονικής διάρκειας του αγώνα, όταν σε διεκδίκηση του ριμπάουντ δέχτηκε αγκωνιά από τον Γιαμπουσέλε και αποχώρησε με φορείο:

Για τη Ρεάλ Μαδρίτης, ο Ντζάναν Μούσα είχε 24 πόντους, 17 πέτυχε ο Ταβάρες, που πήρε 18 ριμπάουντ κι έκανε 3 blocks πριν αποβληθεί με 5 φάουλ, ενώ από 12 είχαν Γιουλ και Γιαμπουσέλε.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 48-45, 62-65, 88-88 (κ.α.) 94-95 (παρ.)