Ο Κάιλ Γκάι κλέβει την παράσταση στα playoffs της Liga Endesa, καθώς το βράδι της Τρίτης οδήγησε την Μπανταλόνα σε εκτός έδρας νίκη, 93-83 επί της Ρεάλ στη Μαδρίτη, στον πρώτο ημιτελικό των playoffs!

Ο Αμερικανός που εκτέλεσε στον Α’ γύρο των playoffs τη 2η Μπασκόνια, έκανε το θαύμα του και στο WiZink Center για την 7η στην κανονική περίοδο Μπανταλόνα, μολονότι άρχισε το παιχνίδι με 0/5 σουτ κι έβαλε το πρώτο στη λήξη του ημιχρόνου!

Στο δεύτερο ημίχρονο πέτυχε 24 πόντους με 7/10 τρίποντα, τελείωσε με 30 πόντους, 8/13 τρίποντα και η Μπανταλόνα έκανε το break στην best of 5 σειρά!

Η Ρεάλ προηγήθηκε με 13-3 στα πρώτα 4 λεπτά του αγώνα, όμως οι Καταλανοί έφεραν στα ίσια το παιχνίδι, αφού μείωσαν πρώτα, 22-18 στο δεκάλεπτο, έχοντας καλό ποσοστό στο μακρινό σουτ.

Δείτε ένα εντυπωσιακό κάρφωμα του Γκέρσον Γιαμπουσέλε:

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν για πρώτη φορά με 31-32 στο 16′, με τρίποντο του Βίβες και στη λήξη του ημιχρόνου ο Κάιλ Γκάι νίκησε τον -κορυφαίο της Ρεάλ στο πρώτο μέρος-   Άνταμ Χάνγκα (11π. με 5/5 σουτ) αλλά και το χρονόμετρο για το 42-39 της Μπανταλόνα.

Η “Πένια” έκλεισε το 20άλεπτο με 6/10 τρίποντα!

Δείτε το τρίποντο του Γκάι:

Συνέχισε δε και στην τρίτη περίοδο με τον Κάιλ Γκάι πλέον να “παίρνει φωτιά” και να θυμίζει την εμφάνιση στη Μάλαγα!

Με 4 τρίποντα σε αυτήν την περίοδο, οδήγησε την ομάδα του στο +12, (47-59 και 49-61) προβληματίζοντας τους Μαδριλένους. Ο Ντζάναν Μούσα ήταν ο παίκτης που κράτησε τη Ρεάλ, μαζί με την προσπάθεια του Ταβάρες και στις δύο πλευρές του παρκέ και ισοφάρισε 73-73 στα 6:19.

Η Μπανταλόνα δεν φοβήθηκε, συνέχισε να παίζει το παιχνίδι της και με τον Γκάι να είναι πια ασταμάτητος έκανε 6-0 και έφυγε πρώτα, 79-73 και μετά, 88-77 με 1:16 για το τέλος!

Το “κερασάκι στην τούρτα”, ήταν ένα τρίποντο από τα δέκα μέτρα για το 81-93, με πολλούς φίλους της Ρεάλ Μαδρίτης να χειροκροτούν, ιπποτικά, τον Γκάι!

Ο Άντε Τόμιτς πρόσθεσε 18 πόντους, 11 ριμπάουντ για τους νικητές και ο Αντρέ Φελίθ άλλους 16.

Για την ομάδα του Τσους Ματέο, ο Ταβάρες είχε 18 πόντους-14 ριμπάουντ και ο Μούσα άλλους 18 πόντους.

Η Ρεάλ τελείωσε με 8/32 τρίποντα και η Μπανταλόνα με 15/26!

Ο δε Κάιλ Γκάι έφτασε στους 88 πόντους στα τρία πρώτα παιχνίδια των φετινών playoffs στη Liga Endesa!

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 39-42, 64-67, 83-93