Επιβλητική η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε την Τρίτη την Ούνικς Καζάν με 85-68 σε εξ αναβολής αγώνα που έγινε στην Ισπανία για τη 19η αγωνιστική της Euroleague.

Με πολυφωνία στο σκορ, πολύ υψηλά ποσοστά ευστοχίας κι ειδικά από το τρίποντο και στοιχειωδώς καλή άμυνα, απέναντι σε μια Ούνικς δίχως υπομονή στο παιχνίδι της, η ομάδα του Πάμπλο Λάσο νίκησε πολύ πιο εύκολα από όσο θα περίμενε κανείς, αλλά κι από όσο δείχνει η τελική διαφορά εκείνη του Βέλιμιρ Περάσοβιτς.

Με 9/19 τρίποντα από το ημίχρονο, 9 πόντους από Γιουλ, Ρούντι και 8 του Ταβάρες, η Ρεάλ έφυγε με 16 πόντους στο ημίχρονο, 47-31 και πάλι καλά για την Ούνικς που ο Μάριο Χεζόνια πέτυχε 10 πόντους, κυρίως με προσωπικές ενέργειες για να δώσει λίγο σκορ στην ομάδα του.

Στην τρίτη περίοδο η Ρεάλ εξέθεσε την Ούνικς,  κι εκτίναξε τη διαφορά έως τους 31 πόντους, 69-38, πριν τελειώσει το δεκάλεπτο με 74-45.

Η Ούνικς απλώς μείωσε την τελική διαφορά της ήττας της στο τέλος, αφού πια, οι Ισπανοί είχαν κατεβάσει ταχύτητα στην επίθεση κι ένταση στην άμυνά τους που πήρε άριστα:

Ο Έντι Ταβάρες τελείωσε τον αγώνα με 14 πόντους,, 11 ριμπάουντ, 13 είχε ο Γιαμπουσέλε, από 11 Γιουλ και Αμπάλντε.

Η Ρεάλ τελείωσε τον αγώνα με 14/31 τρίποντα. Κυριάρχησε δε στο ριμπάουντ με 40-21.

Για την Ούνικς από 13 πόντους πέτυχαν Τζεκίρι και Λορένζο Μπράουν, αν κι ο Αμερικανός γκαρντ είχε τους 8 από το πρώτο δεκάλεπτο.

Πλέον η Ρεάλ Μαδρίτης έχει ρεκόρ 17-3 και η Ούνικς Καζάν 12-8.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 47-31, 74-45, 85-68