Παπαγιάννης

Ο Παναθηναϊκός (1-3) ηττήθηκε πολύ εύκολα με το βαρύ 88-65 από τη Ρεάλ Μαδρίτης (3-1), στο Wizink Center, σε αγώνα για την 4η αγωνιστική της EuroLeague.

Μετά την ήττα του στο τέλος από την Μπασκόνια, ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε και τελείωσε πολύ άσχημα τον αγώνα, σε μια έδρα που παραδοσιακά τα τελευταία χρόνια δεν κερδίζει! Η τελευταία του νίκη στο “σπίτι” της Ρεάλ Μαδρίτης ήλθε τον Μάρτιο του 2013 κι έκτοτε ακολούθησαν 11 συνεχόμενες ήττες, μαζί με την αποψινή!

Όπως και με την Μπασκόνια, ο Παναθηναϊκός έχασε κατά κράτος τη μάχη των ριμπάουντ (39-25), ενώ ήταν τραγικός στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Η άφιξη του Γιόγκι Φέρελ αφήνει υποσχέσεις για κάτι καλύτερο στους “πράσινους” (τουλάχιστον στην περιφέρεια), αφού ο Αμερικανός πόιντ γκαρντ αναμένεται να κάνει το ντεμπούτο του την προσεχή Πέμπτη (21/10) στον εκτός έδρας αγώνα με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ.

Ο αγώνας:

Η Ρεάλ ήταν καταιγιστική στο πρώτο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 30-18, με την άμυνα του Παναθηναϊκού να είναι ανύπαρκτη. Η διαφορά σκαρφάλωσε ακόμα και στους 17 πόντους (35-18) στις αρχές της δεύτερης περιόδου.

Σε εκείνο το σημείο, οι “πράσινοι” βελτίωσαν την άμυνά τους, όμως με 5/19 δίποντα και 8 λάθη δεν μπορούσαν να περιμένουν κάτι καλύτερο από το 42-30 του ημιχρόνου, αν και τελείωσαν το πρώτο 20άλεπτο με 6/11 τρίποντα!

Ο Αλμπέρτο Αμπάλδε είχε 14 πόντους με 3/3 τρίποντα στο ημίχρονο, ενώ ο Ταβάρες έδινε σκληρές μάχες με τον Παπαγιάννη στις δύο ρακέτες.

Παπαπέτρου

Ο Χάουαρντ Σαντ-Ρος πήγε στον πάγκο με πρόβλημα τραυματισμού στον μηρό στις αρχές της τρίτης περιόδου, αφού χτύπησε στο πόδι σε σύγκρουση με τον Έντι Ταβάρες.

Οι “πράσινοι” έριξαν τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου, μειώνοντας σε 43-34 και 45-36 με τους Παπαγιάννη και Μέικον. Ο Οκάρο Γουάιτ μείωσε στους 8 με τρίποντο (47-39), όμως Γιαμπουσέλε και Ταβάρες έκαναν το 53-39 στο 27′.

Ο Μέικον πήρε… φωτιά, έφτασε τους 16 πόντους και μείωσε ξανά στους 9 (55-46), όμως ο Κοσέρ έβαλε πέντε συνεχόμενους πόντους για το 60-46 και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 62-50, με κάρφωμα του Φλόιντ.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η διαφορά ανέβηκε στους 17 πόντους (74-57) με δύο τρίποντα του Ρούντι Φερνάντεθ και κάπου εκεί εξανεμίστηκαν και οι λιγοστές πιθανότητες του Παναθηναϊκού να κάνει την ολική ανατροπή, σε ένα γήπεδο που έχει να κερδίσει 8 χρόνια…

Η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 27 πόντους (88-61), για να ολοκληρωθεί ο αγώνας με το τελικό 88-65.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο… άχαστος Ταβάρες (17π. με 5/5 δίποντα, 7/7 βολές, 9ρ., 2 κλεψ., 2κοψ.), ενώ διψήφιο αριθμό πόντων είχαν οι Αμπάλντε (16π., τους 14 στο πρώτο ημίχρονο), Γιαμπουσέλε (14π., 7ρ.) και Πουαριέ (10π., 7ρ.).

Από τον Παναθηναϊκό, προσπάθησαν οι Μέικον (18π.), Παπαγιάννης (12π.) και Πέρι (10π.). Σε κακή βραδιά Παπαπέτρου και Νέντοβιτς.

Τα δεκάλεπτα: 30-18, 42-30, 62-50, 88-65