Ξεπέρασε και το εμπόδιο της Ρεάλ Μαδρίτης ο ψυχωμένος Ολυμπιακός παίρνοντας τη νίκη με 87-89 χάρη στον ασταμάτητο Κώστα Σλούκα.

Στο απόλυτο βρίσκεται η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, αφού ξεπέρασε και το εμπόδιο της Ρεάλ για την 3η αγωνιστική της EuroLeague, επικρατώντας με 87-89 στο Wizink Center.

Πρώτος σκόρερ για τους “ερυθρόλευκους” ήταν ο Σάσα Βεζένκοφ με 23 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ ο Κώστας Σλούκας που ηγήθηκε στα τελευταία λεπτά για τους νικητές, ευστοχώντας σε όλα τα κρίσιμα σουτ μέτρησε 14 πόντους. Διψήφιοι ήταν επίσης οι Μπολομπόι και ΜακΚίσικ με 11 και 10 πόντους αντίστοιχα.

Στην αντίπερα όχθη, ο Ντζανάν Μούσα ξεχώρισε για τους ηττημένους με 17 πόντους. Τον ακολούθησαν οι Γιουλ και Ταβάρες με 14 πόντους έκαστος.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Γιαμπουσέλε και Χεζόνια έκαναν γρήγορα το 5-0 για τους γηπεδούχους και διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το 7ο λεπτό στη Μαδρίτη, όταν και ο Βεζένκοφ ισοφάρισε στο 15 όλα. Έκτοτε το προβάδισμα άλλαξε πολλές φορές χέρια με τις “μονομαχίες” μεταξυ Φαλ και Ταβάρες κάτω από το καλάθι να είναι επικές. Ο Γιαμπουσέλε διαμόρφωσε το 21-22 στο 10ο λεπτό.

Xωρίς την ίδια αποτελεσματικότητα στην άμυνα οι “ερυθρόλευκοι” είδαν τη Ρεάλ να “χτίζει” μία μικρή διαφορά για το 37-29 στο 17′. Με το δίδυμο Σλούκα-Βεζένκοφ οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν αρχικά στην απόσταση ενός τριπόντου, ενώ λίγο αργότερα διά χειρός του δεύτερου ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια στο -1 (38-37).

Είναι χαρακτηριστικό πως και τα δυο δεκάλεπτα τελείωσαν με διαφορά ενός πόντους, προμηνύοντας ντέρμπι στη Μαδρίτη στο δεύτερο ημίχρονο.

Στην επανάληψη, το παιχνίδι ακολούθησε το “μία σου και μία μου” με τη Ρεάλ να έχει στο μεγαλύτερο μέρος το πάνω χέρι. Ο ΜακΚίσικ ισοφάρiσε στο 26′ με γκολ-φάουλ στο 52-52, ωστόσο ο Ντζανάν Μούσα δεν έκανε λάθος πίσω από τα 6,75 και δεν επέτρεψε στους Πειραιώτες να ξεφύγουν. Ο Σλούκας με ένα μπάζερ μπίτερ στην εκπνοή έκανε το 62-63 στο 30ο λεπτό της αναμέτρησης.

Με ένα 6-0 στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου οι Μαδριλένοι προηγήθηκαν με 68-63 32′. Ο Λαρεντζάκης μπήκε στην εξίσωση για να μειώσει λίγο αργότερα με τρίποντο για το 73-70, όμως στο παρκέ ήταν και ο Σέρχιο Γιουλ που είχε απαντήσεις για κάθε σουτ του Έλληνα άσου (76-72 στο 14′).

Ο Γιουλ συνέχισε να σκοράρει πίσω από τα 6,75 κρατώντας μία απόσταση… ασφαλείας για τους γηπεδούχους (81-75). Ο Λαρεντζάκης “θυμήθηκε” την πρεμιέρα με την Μπαρτσελόνα και ευστόχησε σε νέο τρίποντο 1:30′ πριν το φινάλε για το 83-82, ενώ στην αμέσως επόμενη φάση ο Σλούκας έδωσε προβάδισμα ενός πόντου στον Ολυμπιακό (83-84).

“Μοιραίος” ο Ταβάρες έκανε επιθετικό φάουλ στον Μπολομπόι που έφερε την κατοχής στους “ερυθρόλευκους”, για να τον στείλει με νέο φάουλ στη γραμμή των βολών. Ο Γιουλ απάντησε από τη γραμμή των βολών με 2/2 για την απόλυτη ισορροπία 32″ πριν τη λήξη (85-85).

Ήταν η σειρά του Σλούκα να σουτάρει βολές, ο Γιουλ απάντησε ξανά, όμως ο Έλληνας γκαρντ 3″ πριν το μεγάλο φινάλε “χτύπησε” ξανά, για να ξεράνει τους Μαδριλένους με 87-89

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 38-37, 62-63, 87-89