Ο rookie small forward των Λος Άντζελες Λέικερς, Ντάλτον Κνεκτ, έκλεψε την παράσταση στη φιλική τους εκτός έδρας νίκη με 128-122 στην παράταση τα ξημερώματα της Παρασκευής.

Ο απόφοιτος του Τενεσί, που επελέγη στο Νο17 του φετινού draft, πέτυχε… 20 συνεχόμενους πόντους για τους Λέικερς από τα 1:23 για τη λήξη της κανονικής διάρκειας, έως την παράταση, τελείωσε τον αγώνα με 35 πόντους από 8/13 τρίποντα κι είδε ακόμα και τον ΛεΜπρον Τζέιμς με τον Άντονι Ντέιβις να πανηγυρίζουν τις προσπάθειές του!

Το ρεσιτάλ του Κνεκτ άρχισε με τους επτά τελευταίους πόντους των Λέικερς στην κανονική διάρκεια, με το τρίποντο που έστειλε τον αγώνα στην παράταση με σκορ 113-113.

Στο επιπλέον πεντάλεπτο, ο ύψους 1,98μ., Κνεκτ, πέτυχε 13 συνεχόμενους πόντους για το προβάδισμα 126-122 της ομάδας του και για το φινάλε, άφησε και μια ασίστ στον Τζάκσον Χέιζ για να γράψει το τελικό 128-122.

Σε συνολικά 32 λεπτά συμμετοχής είχε 35 πόντους με 2/5 δίποντα, 8/13 τρίποντα, 7/8 βολές, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ.

O Kνεκτ είχε πετύχει 13 πόντους στη νίκη επί του Μιλγουόκι, 19 στην ήττα από το Γκόλντεν Στέιτ κι έφτασε στους 35 κόντρα στο Φίνιξ, παίζοντας 32 λεπτά.

Σε 5 αγώνες της pre season έχει 18 πόντους μέσο όρο, 4,2 ριμπάουντ με 18/50 τρίποντα.