Παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ σε άμυνα και επίθεση με… μαέστρο τον Ράγκλαντ, το Περιστέρι επιβλήθηκε με 84-62 του Άρη στο “Α. Παπανδρέου”, για την 21η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Οι γηπεδούχοι ανέβηκαν στο 14-7 και “κλείδωσαν’ την τρίτη θέση, ενώ ο Άρης με τρεις σερί ήττες, θα είναι οριστικά 5ος με 11-10.

Στον Α’ γύρο νίκησε ο Άρης με 81-73 και την τελευταία αγωνιστική υποδέχεται το Λαύριο (κεκλεισμένων των θυρών), ενώ το Περιστέρι παίζει εκτός έδρας με την ΑΕΚ.

MVP του αγώνα ήταν ο Τζο Ράγκλαντ με 23 πόντους και 11 ασίστ, ενώ διψήφιο αριθμό πόντων πέτυχαν και οι Ελάιτζα Μήτρου-Λονγκ (14π., 4ασ.), Νεμάνια Ντάνγκουμπιτς (12π.), Τρέβορ Τόμπσον (11π., 6ρ.), Νίκος Χουγκάζ (10π., 6ρ.).

Πρώτοι σκόρερ του Άρη, που έδειξε ξανά κουρασμένος, ήταν οι Βασίλης Τολιόπουλος (14π.), Ρόνι Χάρελ (13π., 7ρ., 5ασ.) και Ίσμαελ Σανόγκο (10π.)

Χωρίς τον τραυματία Βασίλη Ξανθόπουλο παρατάχθηκε το Περιστέρι, χωρίς τον Σταρκ έπαιξε ο Άρης.

Μετά το αρχικό 12-12, το Περιστέρι έκανε ένα επιμέρους 9-1 και προηγήθηκε με 21-13 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο, η διαφορά έφτασε μέχρι τους 13 πόντους (28-15, 30-17) και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 42-32.

Ίδιο σκηνικό και στο τρίτο δεκάλεπτο, με του Τζο Ράγκλαντ, Ελάιτζα Μήτρου-Λονγκ να οδηγούν το Περιστέρι που ανέβασε τη διαφορά στους 12 πόντους (63-51).

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη πάτησε το… γκάζι στην τελευταία περίοδο, ανέβασε τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους και έφτασε άνετα στη νίκη με 84-62, αφού ο Άρης έδειχνε να έχει ξεμείνει από δυνάμεις.

Τα δεκάλεπτα: 21-13, 42-32, 63-51, 84-62