Με εντυπωσιακή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο το Περιστέρι συνέτριψε το Μαρούσι με 103-74 το βράδι του Σαββάτου στο κλειστό του Αγίου Θωμά.

Πέτυχε έτσι τη δεύτερη σερί νίκη του, στην 5η αγωνιστική της Basket League βελτιώνοντας σε 2-3 το ρεκόρ του, κι άφησε το Μαρούσι στο 1-4.

Οι νεοφώτιστοι είχαν για πρώτο αγώνα στον πάγκο τους τον Γιώργο Λιμνιάτη, σε έναν ιδιαίτερο αγώνα και για τον προπονητή του Περιστερίου Βασίλη Σπανούλη, που επέστρεψε πια ως coach στον Άγιο Θωμά, όπου έκανε το άλμα στην καριέρα του ως παίκτης από το 2001 έως το 2005.

Μάλιστα τιμήθηκε από τους Μαρουσιώτες και χειροκροτήθηκε θερμά από το κοινό.

Το Μαρούσι έμεινε ανταγωνιστικό στο παιχνίδι για 22 λεπτά.

Έπειτα από ένα χορταστικό πρώτο ημίχρονο, που έληξε 52-55 για το Περιστέρι, το Μαρούσι βρέθηκε σε απόσταση δύο πόντων, 58-60 με 7:39 για τα 30′, με τον Ραντούλιτσα να ‘χει 18 πόντους.

Εκεί όμως άλλαξε χαρακτήρα το Περιστέρι, δεν έδωσε ελεύθερα σουτ στους γηπεδούχους και έβγαλε την ποιότητα και την πληρότητά του, συγκριτικά με τους γηπεδούχους.

Ο Τζέιλεν Χαντς πέτυχε 8 από τους 10 τελευταίους πόντους της ομάδας του στο τρίτο δεκάλεπτο όπου το Περιστέρι έφυγε με 87-66.

Συνέχισε δε το σερί του στο πρώτο τετράλεπτο της τελευταίας περιόδου, όταν η διαφορά προσπέρασε και τους 30 πόντους, 97-66.

Το επιμέρους σκορ 12,5 λεπτών αγώνα, ήταν 37-8 για το Περιστέρι!

Ο Χαντς τελείωσε το παιχνίδι με 23 πόντους σε 19:55!

Ο Ράγκλαντ είχε 13 πόντους και 12 ασίστ, 13 πόντους πέτυχε και ο Μήτρου-Λονγκ, ενώ 12 είχε ο Γουίλιαμς, 10 ο Ντάγκουμπιτς και 9 ο Χουγκάζ με 3/4 τρίποντα.

Πλην του Ραντούλιτσα, ο Χιλ πέτυχε 18 πόντους, ο Γιαννόπουλος 12 και ο Στασινός 11.

Τα δεκάλεπτα: 25-24, 52-55, 66-87, 74-103