Ένας αγώνας που σημάδεψε το ελληνικό μπάσκετ έγινε σαν σήμερα, 19 Μαΐου του 1996. Ήταν ο πέμπτος τελικός μεταξύ Ολυμπιακού-Παναθηναϊκού στο ΣΕΦ όπου οι γηπεδούχοι νίκησαν με 73-38 για να πάρουν το τέταρτο συνεχόμενο πρωτάθλημα με τον Γιάννη Ιωαννίδη στον πάγκο τους!

Με τον Παναθηναϊκό να έχει επιστρέψει από το Παρίσι τον Απρίλιο, με το πρώτο Κύπελλο Πρωταθλητριών της Ελλάδας, η αντιπαλότητα είχε φτάσει στα ύψη!

Στην κανονική περίοδο ο Παναθηναϊκός κέρδισε στον πρώτο αγώνα (19/11/95) στο ΟΑΚΑ με 66-61 κι ο Ολυμπιακός απάντησε στις 18 Φεβρουαρίου 1996 στο ΣΕΦ με 81-60.

Τρεις ημέρες αργότερα, αναμετρήθηκαν στον προημιτελικό του Κυπέλλου, σε μονό, νοκ άουτ παιχνίδι στο ΟΑΚΑ, όπου ο Παναθηναϊκός νίκησε με 85-72.

Στους τελικούς μίλησε ο νόμος της έδρας.

Μολονότι από τον τέταρτο αγώνα ο Παναθηναϊκός στερήθηκε τον Ντομινίκ Γουίλκινς που έφυγε για τις ΗΠΑ, ισοφάρισε σε 2-2 με 79-74.

Ο πέμπτος τελικός, όμως, ήταν μια τεράστια έκπληξη! Ακόμα και για τον νικητή Ολυμπιακό!

Η καλή μέρα φάνηκε… από το πρωί για τον Ολυμπιακό που με τους Σιγάλα-Ρίβερς να βομβαρδίζουν από τα –τότε- 6.25μ. η ομάδα του Γιάννη Ιωαννίδη πήρε μεγάλο προβάδισμα και έδωσε ώθηση και στον κόσμο στο ΣΕΦ!

Μετά από 14 λεπτά αγώνα ο ηλεκτρονικός πίνακας έγραφε: 30-10! Με το τρίποντο του Θύμιου Μπακατσιά ο Ολυμπιακός έκλεισε πανηγυρικά το πρώτο ημίχρονο, 45-23.

Ουσιαστικά είχαν όλα τελειώσει.

Με απολογισμό 0/10 τρίποντα, λίγες μέρες μετά τα 7/9 στον 4ο τελικό του ΟΑΚΑ, όπου με 29 πόντους του Οικονόμου είχε νικήσει με 79-74, ο Παναθηναϊκός έμοιαζε με φάντασμα του καλού του εαυτού!

Η διαφορά έφτασε έως τους 37 (73-36) για τους γηπεδούχους λίγο πριν από το φινάλε με το ματς να τελειώνει με το 73-38!

Ήταν η μεγαλύτερη διαφορά πόντων σε αγώνα μεταξύ των δύο ομάδων, στην ιστορία τους στο ελληνικό πρωτάθλημα, και παραμένει ακόμα και σήμερα!

Ο Ολυμπιακός είχε στον 5ο τελικό 20/41 δίποντα, 7/11 τρίποντα, 12/15 βολές, 28-11 ριμπάουντ.

Ο Παναθηναϊκός είχε 14/38 δίποντα, 0/10 τρίποντα, 10/16 βολές, 15-8 ριμπάουντ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ιωαννίδης): Μπακατσιάς 3 (1), Σιγάλας 10 (2), Μπέρι 10, Νάκιτς 12 (2), Φασούλας 8, Τόμιτς, Τάρλατς 14, Ρίβερς 16 (2).

Ήταν στη δεκάδα αλλά δεν αγωνίστηκαν Σούλης, Παπαδάκος

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Μάλκοβιτς):  Αλβέρτης 10, Σοκ 3, Κούουσμα 2, Οικονόμου 6, Γιαννάκης 6, Βράνκοβιτς 5, Σταυρακόπουλος 4, Πετσάρσκι 2.