Ένας από τους αγώνες που σημάδεψαν την ιστορία του ελληνικού μπάσκετ έγινε σαν σήμερα, πριν από τέσσερα χρόνια στο ΟΑΚΑ.

Ήταν 30 Μαΐου του 2016 όταν διεξήχθη ο τέταρτος τελικός των playoffs μεταξύ Παναθηναϊκού-Ολυμπιακού, με το σκορ στις νίκες να είναι 2-1 υπέρ της ομάδας του Γιάννη Σφαιρόπουλου.

Χρειάστηκαν 50 λεπτά αγώνα για την ανάδειξη του νικητή, καθώς κρίθηκε στη δεύτερη παράταση κι είχε συγκλονιστικό φινάλε.

Ο Βαγγέλης Μάντζαρης ισοφάρισε σε 71-71 με τρίποντο για να στείλει τον αγώνα στο δεύτερο επιπλέον πεντάλεπτο και με 1 δεύτερο για τη λήξη του, ο Βασίλης Σπανούλης χάρισε τη νίκη και το Πρωτάθλημα στον Ολυμπιακό, με 82-81

Δείτε το τρίποντο του Βασίλη Σπανούλη στη λήξη του αγώνα:

Ήταν ο τελευταίος αγώνας στη μεγάλη καριέρα του Δημήτρη Διαμαντίδη ο οποίος μετά από 12 χρόνια με τα “πράσινα” αποχαιρετούσε την αγωνιστική δράση!

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 35-31, 50-52, 63-63 (κ.α.), 71-71 ( Α’ παρ.), 81-82 (Β’ παρ.)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πεδουλάκης): Χαραλαμπόπουλος 4, Φώτσης 6 (1), Φελντέιν 5 (1), Καλάθης 12 (2), Παπαγιάννης 7, Παππάς 16 (1), Διαμαντίδης 15 (3), Γκιστ 15, Γουίλιαμς 1, Χέινς.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Παπαπέτρου 3 (1), Σπανούλης 25 (6), Μιλουτίνοβ 2, Μάντζαρης 13 (3), Παπανικολάου 13 (1), Χάντερ 14, Στρόμπερι, Αγραβάνης 8 (2), Χάκετ 4 (1), Λοτζέσκι.