Στην κορυφή της βαθμολογίας στην Elite League, παρέμεινε το Σάββατο ο Πανιώνιος που νίκησε στον Υμηττό τον Αμύντα, με 84-67 στη 18η αγωνιστική της κανονικής περιόδου.

Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη έφτασε στο 14-4 ρεκόρ, αφήνοντας εκείνη του Λεωνίδα Ζούπα στο 7-11.

Καλύτερος και κυρίως, με πιο μεγάλα κορμιά από τον αντίπαλό του, ο Πανιώνιος κυριάρχησε στο κατάμεστο κλειστό της “ΠΥΡΚΑΛ”, όπου ο Αμύντας φέτος, είχε ρεκόρ 7-1 πριν από τον σημερινό αγώνα.

Από τη Β’ περίοδο κι έπειτα είχε διψήφια διαφορά πόντων, έφτασε σε double score, 16-32 σε 13 λεπτά αγώνα και έκλεισε το 20άλεπτο στο 48-32, με Βουγιούκα και Ντέιβις να ηγούνται στο σκοράρισμα.

Ο ακούραστος Βαρδιάνος, στα 45 του χρόνια, έδωσε λίγη πνοή στους γηπεδούχους στη Γ΄περίοδο, ο Αμύντας πλησίασε 45-55, όμως, δεν μπορούσε να κοντράρει τους “κυανέρυθρους”.

Ο Πανιώνιος, που έπαιξε χωρίς τον Ζαν Λουί λόγω τραυματισμού στην ποδοκνημική, δεν έκοψε ρυθμό, και στην τελευταία περίοδο εκτόξευσε τη διαφορά, έως τους 25 πόντους, για να φτάσει στη νίκη με τελική διαφορά τους 17, 84-67.

Tα δεκάλεπτα: 14-22, 32-48, 46-62, 67-84

Διαιτητές: Στρέμπας-Σκαλτσής-Καψιώχας (Παπάντος)

Δεκάλεπτα: 14-22, 32-48, 46-62, 67-84

Αμύντας (Ζούπας): Καμπούρης 4, Μπιλάλης 5, Δαμιανός 3 (1), Σιούντρης 14, Γκρέκας 8 (2), Βαρδιάνος 2, Κορκόντζελος 6, Πίτερσον 7, Μπέλη 2, Γουίλσον 6, Μπολδόγλου 2, Δόξας 8.

Πανιώνιος (Λυκογιάννης): Σκάνδαλος 2, Χρήστου, Μιλεντίγεβιτς 9 (1), Παπαδιονυσίου 5 (1), Αντωνάκης, Χάλαρης 4, Κακλαμανάκης 4, Βουγιούκας 17, Βεργίνης 13 (2), Βαφειάδης, Ντέιβις 17, Γκίκας 13 (1).

Η photo gallery:

Στους αγώνες που άρχισαν στις 16:30, μισή ώρα αργότερα από αυτόν στον Υμηττό, ο Αίας Ευόσμου γύρισε από το -16 για να νικήσει με 71-70 τον Πανερυθραϊκό, ενώ η Δόξα Λευκάδας νίκησε στο ψυχικό με 86-79.

Αίας Ευόσμου-Πανερυθραϊκός 71-70

Διαιτητές: Ξενικάκης-Γερακίνης-Ντούρας (Πανταζής)

Δεκάλεπτα: 17-28, 31-40, 48-55, 71-70

Αίας Ευόσμου (Μπούτσκος): Ετιέν 21 (3), Βίκτορ 14, Αμπατζάς, Κωνσταντινίδης 7 (1), Παπαδόπουλος 2, Ναούμης 7 (1), Πετράκης, Πετανίδης 6, Γαρέζος 7 (1), Μαλέλης 7 (1).

Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Τσρνιτς 11 (3), Νικολαΐδης 4, Καλλιανιώτης, Κουφόπουλος 8, Τσουργιάννης 2, Μπρούερ 20 (4), Μπαζίνας, Κουρουπάκης 10, Αθηναίου 15 (3).

Ψυχικό-Δόξα Λευκάδας 79-86

Διαιτητές: Σκανδαλάκης-Αναστόπουλος-Λιότσιος (Κυρτάτας)

Δεκάλεπτα: 26-22, 37-44, 56-66, 79-86

Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Παπανικολάου 9 (1), Μπερκ 13 (1), Κουκάς 2, Τοπάλι 3 (1), Διαμαντάκος 25 (1), Οικονομόπουλος 14 (2), Αθανασούλας 9 (2), Μπαλός 2, Αναγνωστόπουλος, Πιτούλης.

Δόξα Λευκάδας (Καλαμπάκος): Ντόναλντσον 20 (4), Ερμείδης 3 (1), Γοργόνης 6 (2), Ναούμης 8 (2), Σαχπατζίδης 12 (2), Σκουλίδας 16 (3), Ευσταθιάδης 7 (1), Βουλγαρόπουλος 2, Τζόρτζεβιτς 9 (1), Μερμίγκης.