Ο Γκάρι Μπελ οδήγησε τον Άρη στη φιλική νίκη επί της τουρκικής Μπουγιουκσεχίρ το βράδυ της Τετάρτης (12/09) στο Αλεξάνδρειο, με 73-68 στην παράταση!

Ο Αμερικανός δεν ήταν απλώς ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του Βαγγέλη Αγγέλου με 17 πόντους, αλλά σήμανε την ανατροπή στην τελευταία περίοδο όταν ο Άρης βρέθηκε στο -10 (46-56) στο 30′ ενώ ισοφάρισε σε 63-63 που ήταν το σκορ στην κανονική διάρκεια του αγώνα!

Ο Μπορίς Νταλό ήταν ο κορυφαίος στο πρώτο μισό για τους “κιτρινόμαυρους” που έδωσαν τον πρώτο αγώνα ενώπιον του κοινού τους.

Περίπου 1.500 φίλαθλοι βρέθηκαν στις εξέδρες του Nick Galis Hall και πήραν μια πρώτη γεύση από την ομάδα τους, η οποία ασφαλώς, έκανε πολλές δοκιμές.

Ο Λάκι Τζόουνς με τον Γιώργο Αγγέλου προσέφεραν στο σκοράρισμα αλλά η ουσία είναι ότι ο Άρης έδειξε χαρακτήρα, κυνήγησε το ματς μέχρι τέλους και πέτυχε στο στόχο του που ήταν η ανατροπή.

Ο αγώνας είχε γενική είσοδο 5 ευρώ κι είναι γεγονός ότι τόσο ο Δημήτρης Γουλιέλμος όσο και ο Χάρης Παπαγεωργίου, στήθηκαν στην ουρά, πριν από το τζάμπολ κι αγόρασαν το εισιτήριό τους, για να περάσουν το μήνυμα της στήριξης που χρειάζεται από όλους ο φετινός Άρης!

Δεκάλεπτα: 22-12, 36-38, 46-56, 63-63 (κ.α.), 73-68.

Άρης (Αγγέλου): Τζόουνς 14 (1), Κάιζερ, Βεργίνης, Μποχωρίδης 8, Φλιώνης 2, Μπελ 17 (4), Νταλό 9 (1), Χρηστίδης 3, Σλαφτσάκης 2, ΜακΓκι 5, Χάρις 2, Αγγέλου 11 (3).

Μπουγιουκσεχίρ (Γιαβούζ): Γκοντούρ 2, Γκιαγκμούρ 15 (3), Κούλιγκ 16 (2), Τσεβίκ, Καβακλίογλου 3, Τεκίν 14, Τουναλί 4, Καρλί, Μπουγιουκμπαϊράκ 2, Μπάμπιτς 9 (2), Τόμπσον 3.