Απόδραση για την Τενερίφη (1-1) και πρώτη νίκη μέσα στην έδρα της Μάλαγα (0-2) με 88-80. Σεφτέ και για την Ανδόρα, νωρίτερα, απέναντι στη Φουενλαμπράδα.

Ο Αξέλ Τουπάν μπορεί να αποθεώθηκε πριν από το παιχνίδι για το χάλκινο μετάλλιο στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Κίνας, όμως το κλίμα στο φινάλε της βραδιάς ήταν βαρύ εξαιτίας της δεύτερης διαδοχικής ήττας της Μάλαγα (79-69 στην πρεμιέρα από την Μανρέσα).

Το τρίτο δεκάλεπτο έδειξε το δρόμο στο συγκρότημα του μεγαλύτερου νησιού από τα επτά στα Κανάρια (27-11 το επιμέρους σκορ), με τον Σαλίν να έχει 24 πόντους (5/11 τριπ), τον Ντίεθ να προσθέτει 19 και όλοι, γύρω τους, να λειτουργούν… καλοκουρδισμένα!

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 41-38, 51-65, 80-88

Τα στατιστικά:

Σβήνει τα… φώτα ο Σερμαντίνι, δύο φορές μάλιστα και έπειτα καρφώνει!

Στον αγώνα που άνοιξε… το χορό της δεύτερης αγωνιστικής, η Ανδόρα (1-1) επιβλήθηκε με 79-69 της Φουενλαμπράδα (0-2), εντός έδρας. Παρά την μεγάλη προσπάθεια του Εγιενγκά (25 πόντοι, 8 ριμπάουντ), ο Χάνα και η… ορεξάτη παρέα του καθάρισαν την υπόθεση νίκη για να κάνουν σεφτέ στο νέο πρωτάθλημα της Liga Endesa. Άξιο αναφοράς ότι και σ’ αυτόν τον αγώνα, η μάχη κρίθηκε στην τρίτη περίοδο, με επιμέρους σκορ 34-23.