Με τον Λούκα Ντόντσιτς να πετυχαίνει 37 πόντους σε 30:52 , η Σλοβενία νίκησε με 100-85 τη Βενεζουέλα στην Οκινάουα στον ΣΤ’ όμιλο του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Η ομάδα του Ντόντσιτς ζορίστηκε κατά διαστήματα από τη Βενεζουέλα, που προβλημάτισε την Πρωταθλήτρια Ευρώπης του 2017 με το τρίποντό της.

Ειδικά στο πρώτο δεκάλεπτο όπου προηγήθηκε με 33-31 με 9/13 τρίποντα, αλλά και έως το ημίχρονο, όπου με τρίποντο… πίσω από το κέντρο, κράτησε τη διαφορά στους 5 πόντους απόσταση, 51-56.

Υποψιασμένοι πλέον στο δεύτερο μισό, οι παίκτες του Σέκουλιτς πρόσεξαν την περιφερειακή τους άμυνα, δεν άφησαν ελεύθερα σουτ, κι οι Νοτιοαμερικανοί τελείωσαν με 16/40 από τα 6,75μ., ενώ είχαν 15/27 δίποντα.

Ο Ντόντσιτς είχε 9/10 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 13/16 βολές, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 λάθη, 2 κλεψίματα, 1 block. Είχε δε 24 πόντους από το ημίχρονο.

Στους 21 έφτασε ο Μάικ Τόμπι με 9/9 σουτ (6/6 και 3/3!) και τους 18 ο Κλέμεν Πρέπελιτς

Για τη Βενεζουέλα ο Σόχο είχε 16 πόντους, αλλά τους 12 από το Α’ δεκάλεπτο κι από 12 είχαν η Γκιγιέντ, Ζαμόρα.

Τα δεκάλεπτα: 31-33, 56-51, 78-63, 100-85

Στον πρώτο αγώνα του ίδιου ομίλου, η Γεωργία νίκησε με 85-60 την Ακτή Ελεφαντοστού.