Το αήττητό της στο ελληνικό πρωτάθλημα από τις 2 Νοεμβρίου του 2019 διεύρυνε η ΑΕΚ που νίκησε στο Μεσολόγγι με 87-66 τη νεοφώτιστη ομάδα και έφτασε στις 19 συνεχόμενες νίκες στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου ήταν ορεξάτη και σοβαρή και δεν επέτρεψε στους ενθουσιώδεις νεοφώτιστους, που είχαν ρεκόρ 3-1 να ελπίζουν σε νίκη.

Ειδικά στην πρώτη περίοδο η ΑΕΚ ήταν καταιγιστική και προηγήθηκε με 32-17 με 7/11 τρίποντα.

Ανεξάρτητα από το ποιος βρισκόταν στο παρκέ, η ΑΕΚ έκανε ένα υποδειγματικό πρώτο 20άλεπτο, μακράν το καλύτερό της στη σεζόν και προηγήθηκε με 56-37.

Η ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου το πάλεψε, ροκάνισε κάπως τη διαφορά κρατώντας χαμηλά το σκορ της ΑΕΚ στην τρίτη περίοδο (13-12 το επιμέρους σκορ), αλλά μέχρι εκεί.

Πέντε παίκτες της ΑΕΚ είχαν διψήφιο αριθμό πόντων κι άλλοι δύο έφτασαν σε απόσταση ενός σουτ.

Ο Ματ Λοτζέσκι πέτυχε 14 πόντους, ο Γιόνας Ματσιούλις 13, 12 ο Μορέιρα κι από 11 Γκίκας και Κατσίβελης,

Στους 8 πόντους με 8 ριμπάουντ έφτασε ο Δημήτρης Μαυροειδής (κεντρική φωτογραφία).

Ο Τσαντ Μπράουν πέτυχε 17 πόντους για την ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου, 13 ο Αγραβάνης και 10 ο Φέργκιουσον.

Ο Κέβιν Λάνγκφορντ πέτυχε 4 πόντους, αλλά δεν αντιμετώπισε τον αδελφό του, Κιθ, καθώς δεν χρησιμοποιήθηκε καθόλου από τον προπονητή της ΑΕΚ.

allstarbasket.grΣτα 0/5 τρίποντα έμεινε ο Ντεβόντε Γκριν, 4/19 είχαν οι γηπεδούχοι.

Τα δεκάλεπτα: 17-32, 37-56, 50-68, 66-87