@fiba

Το Μαυροβούνιο έδειξε το καλό του πρόσωπο στο δεύτερο μισό του αγώνα, κι ειδικά στη Γ’ περίοδο και νίκησε με 70-66 το Καμερούν στο Προολυμπιακό Τουρνουά που διεξάγεται στη Ρίγα της Λετονίας.

Έκλεισε έτσι τον όμιλο με 1-1 ρεκόρ, κι αύριο παίζουν Βραζιλία (1-0) – Καμερούν (0-1) στον τελευταίο αγώνα.

Αν νικήσουν, οι Βραζιλιάνοι που ναι και φαβορί, θα ‘ναι πρώτοι, με 2ο το Μαυροβούνιο, για να περάσουν στα ημιτελικά.

Το Καμερούν περνάει στα ημιτελικά μόνο με νίκη.

Οι Αφρικανοί προηγήθηκαν με 32-29 στο ημίχρονο, όμως το Μαυροβούνιο άρχισε με 15-2 την τρίτη περίοδο για το 44-34 στο 15′.

Το Καμερούν πάλεψε προσπάθησε να μη χάσει την απόσταση που είχε στο σκορ και μείωσε σε 61-57 πριν ο Κέντρικ Πέρι κάνει με καλάθι και βολή από φάουλ το 64-57.

Στη λήξη, οι Αφρικανοί μείωσαν με τρίποντο στους 4 πόντους, 70-66.

Το Μαυροβούνιο είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων με τον Σιμόνοβιτς να έχει 18, 14 εκ των οποίων στο πρώτο ημίχρονο. Στους 13 έφτασε ο Μπόγκαβατς, 12 είχε ο Κέντρικ Πέρι και από 11 Ράντοντσιτς και Βούτσεβιτς (14 ριμπ.).