Τη μεγάλη υπεροχή του έναντι του Ηρακλή επιβεβαίωσε ο Ολυμπιακός στο Ιβανώφειο, την Τετάρτη (22/09) όπου νίκησε με 90-55 και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Η διαφορά ποιότητας μεταξύ των παικτών των δύο ομάδων και κατ’ επέκταση και το βάθος στον πάγκο, ήταν τόσο εμφανή, που ο Ολυμπιακός δεν θα μπορούσε να μην κάνει επίδειξη ισχύος απέναντι στον αντίπαλό του.

Πόσο μάλλον, όταν ο Ηρακλής έπαιζε δίχως τον Γιάννη Κουζέλογλου, χωρίς τον Μάικλ Φίνκι που θα αντικατασταθεί και με τη χημεία των γηπεδούχων να απαιτεί πολύ χρόνο ακόμα για να αποκτηθεί.

Στην αρχή ήταν ο Τάιλερ Ντόρσεϊ που έδωσε ρεσιτάλ με 13 πόντους σε 7:10 αγώνα για να προηγηθεί ο Ολυμπιακός 25-15 στο δεκάλεπτο. Τη σκυτάλη πήρε ο Κώστας Σλούκας στη β’ περίοδο, στέλνοντας τη διαφορά στους 19 πόντους, 46-27 στο ημίχρονο.

Ο Ντόρσεϊ επέστρεψε ακόμα “καυτός” στην τρίτη περίοδο, ο Ηρακλής δεινοπάθησε στη σοβαρή άμυνα του Ολυμπιακού, που τον κράτησε πολύ χαμηλά στο σκορ.

Για αυτό προηγήθηκε με 63-31 με 4:03 για την ολοκλήρωση του Γ’ δεκαλέπτου, με τον Ντόρσεϊ να έχει 21 πόντους.

Τα συνεχόμενα τρίποντα του Παπαδάκη, κι ενώ έως τότε, ο Ηρακλής είχε 2/9, ψαλλίδισαν λίγο τη διαφορά, 66-42 στο 30′ όμως η μοίρα του αγώνα ήταν ήδη προδιαγεγραμμένη με την απόλυτη κυριαρχία της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα στο παρκέ.

Ο Ολυμπιακός παρέμεινε πολύ σοβαρός και συγκεντρωμένος στο παρκέ, ανεξάρτητα ποιος έπαιζε, ήταν προφανές ότι οι παίκτες του δεν κοιτούσαν το ταμπλό, αλλά το πώς θα συνεχίσουν τη δουλειά για την απαιτητική σεζόν, κι αυτό ο Ηρακλής το πλήρωσε, βλέποντας τη διαφορά να φτάνει και στους 35 πόντους, 85-50 με 2:47 για τη λήξη.

Στα πολύ ευχάριστα του αγώνα, η παρουσία φιλάθλων του Ηρακλή.

Δημιούργησαν ωραία ατμόσφαιρα, δεν  σταμάτησαν να τραγουδούν όσο κι αν ανέβαινε ο δείκτης της διαφοράς ενώ και στο τέλος, χειροκρότησαν τις ομάδες, δείχνοντας ότι αντιλαμβάνονται την πίστωση χρόνου που χρειάζεται η ομάδα τους.

Στους “8” του Κυπέλλου Ελλάδας, ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει στο ΣΕΦ, τον Φεβρουάριο πλέον, τον Ιωνικό, ο οποίος νίκησε με 74-66 τη Λάρισα στον Πλάτωνα.

Διαιτητές: Πουρσανίδης, Κάρδαρης, Ζαχαρής

Δεκάλεπτα: 15-25, 27-46, 42-66, 55-90

Ηρακλής (Σκουρτόπουλος): Γούλριντζ 18, Σκορδίλης, Φίλλιος, Αγραβάνης Γ. 9, Τέιλορ 2, Χαριτόπουλος 3, Πετανίδης, Ντάγκλας 1, Τέρνερ 10, Παπαδάκης 6, Λιντς 6

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 4, Ντόρσεϊ 21, Λούντζης, Λαρεντζάκης 6, Φαλ 7, Σλούκας 13, Μάρτιν 5, Βεζένκοφ 10, Πρίντεζης 7, Παπανικολάου 3, Λιβιό 6, ΜακΚίσικ 8

Τα δεκάλεπτα: 15-25, 27-46, 42-66, 55-90