Σπόρτινγκ-Ιωνικός

Δεν κατάφερε να παρουσιαστεί ανταγωνιστικός ο Ιωνικός στη Λισαβόνα, καθώς έχασε 87-54 από τη Σπόρτινγκ και πήγε στο 1-2 (νίκες-ήττες).

Στο ματς για την 3η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του FIBA Europe Cup, το φαβορί ήταν γνωστό.

Αμφότερες οι ομάδες, τόσο η Σπόρτινγκ όσο ο Ιωνικός, προέρχονταν από 1-1.

Αμφότερες νίκησαν τη βελγική Μονς, 78-75 εκτός έδρας οι Νικαιώτες, 75-65 εντός έδρας οι Πορτογάλοι και είχαν ηττηθεί από την άλλη βελγική ομάδα του ομίλου, Αντβέρπ.

Ο αγώνας:

Μόνο στο πρώτο ημίχρονο ήταν ανταγωνιστικός ο Ιωνικός.

Στην πρώτη περίοδο αμφότερες οι ομάδες είχαν από 18 πόντους.

Στη δεύτερη η Σπόρτινγκ κράτησε τον Ιωνικό στους 12 πόντους, όμως από τη στιγμή που η άμυνα της ελληνικής ομάδας κρατούσε γερά, το ματς είχε ενδιαφέρον.

Όλα αυτά μέχρι την τρίτη περίοδο, όταν το επιμέρους 27-15, που σήμαινε 65-45, έριχνε ταφόπλακα στα όνειρα των φιλοξενούμενων.

Στο ίδιο μήκος κυμάνθηκε και η τελευταία περίοδος, στην οποία ο Ιωνικός σημείωσε μόλις 9 πόντους.

Κορυφαίος των γηπεδούχων ο Τζος Μάρτιν με 15 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Από πλευράς Ιωνικού, ο Κώστας Γόντικας έβαλε 10 πόντους, μάζεψε 6 ριμπάουντ και μοίρασε 3 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 38-30, 65-45, 87-54.