Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι με μεγάλη ένταση και διαμαρτυρίες από τους γηπεδούχους, ο Προμηθέας Πάτρας νίκησε με 84-80 το Μαρούσι στον Άγιο Θωμά, στην πρεμιέρα της Stoiximan GBL.

Τζόρνταν Γουόκερ (21π.), Κένι Γουίλιαμς (17π.), Γουές Ιβούντου (15π., 9ρ.), Μιχάλης Λούντζης (14π.) και Αντώνης Καραγιαννίδης (3π., 14ρ.) οδήγησαν την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου στη νίκη.

Κάμερον Ρέινολντς (28π. απέναντι στην πρώην ομάδα του), Σίριλ Λάνγκεβαϊν (10π., 6ρ.) και Έλβαρ Φρίντρικσον (7π., 11ασ.) προσπάθησαν περισσότερο από τους γηπεδούχους, που είχαν πολλά παράπονα από τη διαιτησία.

Οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου με τον πρώην… Πατρινό Κάμερον Ρέινολντς να φτάνει τους 16 πόντους, αλλά δεν κατάφεραν να προηγηθούν με διαφορά μεγαλύτερη των 8 πόντων.

Ο Προμηθέας ήταν σαρωτικός στο τρίτο δεκάλεπτο και προηγήθηκε αυτός με 8 πόντους (50-58) με ένα ξέσπασμα του Τζόρνταν Γουόκερ, όμως η περίοδος ολοκληρώθηκε με το… εύθραυστο 59-63.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, το Μαρούσι έγινε απειλητικό, πλησίασε στον πόντο, όμως ο Προμηθέας κράτησε ένα μικρό προβάδισμα μέχρι το τέλος και έφτασε σε ένα σπουδαίο “διπλό”.

Στα τελευταία δευτερόλεπτα αποβλήθηκε με δεύτερη τεχνική ο κόουτς του Αμαρουσίου, Νίκος Βετούλας, ο οποίος διαμαρτυρήθηκε έντονα στους διαιτητές.

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 46-40, 59-63, 80-84