Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, το Λαύριο λύγισε με 75-71 το Μαρούσι στο κλειστό του Αγίου Θωμά, στο τελευταίο παιχνίδι της 17ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League.

Η ομάδα του Κώστα Μέξα ανέβηκε στο 6-11, ενώ αυτή του Γιώργου Λιμνιάτη έπεσε στο 5-12, αλλά κράτησε το +5 του πρώτου γύρου, αφού το Μαρούσι είχε νικήσει με 93-88 στην έδρα του Λαυρίου.

Το Λαύριο παρατάχθηκε ξανά χωρίς τον Καστανέδα, αλλά πήρε μία πολύ μεγάλη νίκη στην προσπάθεια που κάνει για την παραμονή.

Το Μαρούσι είχε 2/16 τρίποντα και 30 ριμπάουντ, έναντι 9/28 και 40, αντίστοιχα, του Λαυρίου!

MVP του αγώνα ήταν ο Μάρκους Θόρντον (17π., 6ρ., 6ασ., 2κλεψ.), τον οποίο βοήθησαν στο τέλος οι Καλίντ Μουρ (10π., 4ρ.), Θοδωρής Ζάρας (10π.), Νόα Χόρxλερ (6π., 6ρ.).

Κορυφαίος για το Μαρούσι ήταν ο Ρόμπερτ Γούνταρντ (16π., 9ρ., 4κλεψ.), ενώ διψήφιο αριθμό πόντων είχαν και οι Χάρης Γιαννόπουλος (13π.), Σακούρ Τζούστον (12π., 5ρ., 3ασ.), Aχμέντ Χιλ (11π.).

Το πρώτο ημίχρονο είχε απίστευτες διακυμάνσεις και συνεχόμενα σερί και από τις δύο ομάδες!

Το Λαύριο ξεκίνησε πολύ καλύτερα τον αγώνα και με ένα σερί 0-10, πήρε διψήφιο προβάδισμα (12-23), λίγο πριν από το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (14-23).

Το Μαρούσι αντέδρασε στο δεύτερο δεκάλεπτο με τους Γιαννόπουλο-Γούνταρντ, έκανε ένα σερί 13-0 και πήρε το προβάδισμα 29-27 (15′).

Οι φιλοξενούμενοι, με μπροστάρη τον Θόρντον, απάντησαν αμέσως με ένα δικό τους σερί 0-9 και ξέφυγαν ξανά με 7 πόντους (31-38), όμως οι γηπεδούχοι έκαναν ένα γρήγορο 5-0 (36-38), λίγο πριν από το 38-42 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο αγώνας πήγαινε πόντο-πόντο, με τις δύο ομάδες να στηρίζονται κυρίως στα δίποντα, αφού ήταν άστοχες στα τρίποντα και τις ελεύθερες βολές.

Προς το τέλος της περιόδου, το Μαρούσι έκανε ένα σερί 7-0 και προηγήθηκε με 57-55, πριν διαμορφωθεί το 59-58 στο φινάλε του δεκαλέπτου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο τον πρώτο λόγο τον είχαν οι δυνατές άμυνες, οι ισοπαλίες και οι αλλαγές προβαδίσματος!

Μπαίνοντας στο τελευταίο τετράλεπτο, ο Γιαννόπουλος ισοφάρισε (67-67), όμως οι Χόρχλερ και Τζάκσον έδωσαν προβάδισμα 4 πόντων στο Λαύριο (67-71).

Ο Μουρ έκανε το 67-72 με 1/2 βολές, ο Χιλ έβαλε 2/2 βολές (69-72), ο Χόρχλερ πέτυχε ένα σημαντικό τρίποντο (69-75), ο Γιαννόπουλος έβαλε 2/3 βολές (71-75), αλλά αστόχησε σε δίποντο στα 50” και όλα τελείωσαν, με το Λαύριο να πετυχαίνει τη νίκη, αλλά το Μαρούσι να κρατάει τη διαφορά!

Τα δεκάλεπτα: 14-23, 38-42, 59-58, 71-75.