Σπουδαία εκτός έδρας νίκη επί του ΠΑΟΚ πανηγύρισε το Μαρούσι με 85-79, στην PAOK Sports Arena, το Σάββατο, για τη 13η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Χτυπώντας στο δεύτερο ημίχρονο και ποντάροντας στο πλεόνασμα ενέργειας που είχε επί του αντιπάλου της, η ομάδα του Γιώργου Λιμνιάτη πέτυχε την 5η φετινή της νίκη και μάλιστα, την τρίτη εκτός έδρας, σε έξι αγώνες μακριά από το κλειστό του Αγίου Θωμά!

Έχοντας 25 πόντους από αιφνιδιασμό, έναντι μόλις 4 του ΠΑΟΚ, το Μαρούσι πέτυχε στο στόχο του, να πιάσει απροετοίμαστη την αντίπαλη άμυνα, κι ειδικά στο Β’ μέρος.

Νωρίτερα είχε γυρίσει από το -11 της β’ περιόδου, όταν με 13-0 σερί σε 6 λεπτά, ο ΠΑΟΚ είχε ξεφύγει με 25-14.

Όμως οι γηπεδούχοι δεν είχαν πολλές λύσεις, έχουν χάσει άλλωστε τον Τζάστιν Άλστον με τραυματισμό, ενώ έλυσαν τη συνεργασία τους με τον Κένταλ Σμιθ και δεν είχαν ούτε τις ανάσες, ούτε τα γρήγορα πόδια για να αμυνθούν.

Το Μαρούσι πέτυχε 26 πόντους στην τελευταία περίοδο, όπου κυριάρχησε πλήρως, όταν μετά το 60-59 του 30′, ξέφυγαν 72-67 και 77-69, κι ενώ έχασαν τον Μπρίσκοου με 5 φάουλ και 5 λεπτά ακόμα στο ρολόι!

Χάρισον (17π.) και Φρίντρικσον (14π.) προσπάθησαν με προσωπικές ενέργειες να αποτρέψουν την ήττα για τον ΠΑΟΚ, αλλά δεν αρκούσαν.

Οι γηπεδούχοι που βρίσκονται σε “άσχημο φεγγάρι” είχαν 6/23 τρίποντα, ενώ έχασαν 11 βολές και μειονεκτούσαν, κατά 12 ριμπάουντ.

Πλέον ο ΠΑΟΚ έχει 6-7 ρεκόρ, ενώ έχασε και τη διαφορά της νίκης του επί του Αμαρουσίου στον Α’ γύρο, (+5).

Ο Μπρίσκοου ήταν πρώτος σκόρερ των νικητών με 18 πόντους, ενώ 17 είχε ο Τζούστον, έχοντας 5/5 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 4/5 βολές και 8 ριμπάουντ!

Στους 15 έφτασε ο Γούνταρντ και 13 είχε ο Μίροσλαβ Ραντούλιτσα, μαζί με 10 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Άλλους 14 πόντους πέτυχε ο Αχμέντ Χιλ, σε δείγμα της επιθετικής πολυφωνίας της ομάδας του Γιώργου Λιμνιάτη.

Πολύ σημαντική ήταν και η προσφορά του Νικολαΐδη ειδικά στην τελευταία περίοδο, πριν  αποβληθεί με 5 φάουλ, πρώτα στην άμυνα, αλλά και με σωστές επιλογές στην επίθεση.

Οι διαιτητές αύξησαν την γκρίνια που υπήρχε στο γήπεδο, με τις αποφάσεις τους, εις βάρος και των δύο ομάδων, σε ένα παιχνίδι που έφτασε στις 2 ώρες και 15 λεπτά σε διάρκεια.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 42-38, 60-59, 79-85