Απόλλωνας-Καρδίτσα

Ο Απόλλωνας Πάτρας πήρε στις λεπτομέρειες (72-71) τη νίκη επί της Καρδίτσας, στην αναμέτρηση για την 1η αγωνιστική της Basket League.

Ο Τι Τζέι Σταρκς ήταν ο κορυφαίος με 28 πόντους-5 ριμπάουντ-6 ασίστ, ενώ οι Μαλίκ Όσμπορν και Ντέσμοντ Ουάσινγκτον ακολούθησαν με 12π.-8ρ. και 10π. αντίστοιχα.

Στον αντίποδα, ο Ρομέλο Γουάιτ κατέγραψε 19π.-9ρ., ο Σακ Μπιουκάναν 13π.-5ρ., ο Τζόρνταν Σάιμπερτ 10π.-7ρ. και ο Μίτσελ Σμιθ 10π.

Βέβαια, ο Γουάιτ υπέπεσε σε πέμπτο φάουλ σε κομβικό σημείο, ο Μπιουκάναν είχε 1/2 βολές σε ακόμη πιο κομβικό σημείο, ενώ ο Μάρεκ Κλάσεν ναι μεν πήρε 5 ριμπάουντ και μοίρασε 10 ασίστ, αλλά κατέγραψε 1/6 τρίποντα και 6 λάθη.

Αν ο Κλάσεν έστελνε το παιχνίδι στην παράταση, προφανώς θα υπερτερούσε η ουσία, όμως, ούτε αυτό συνέβη.

Ο Απόλλωνας σημείωσε 52% στα δίποντα, 33% στα τρίποντα και 15/25 βολές, ενώ η Καρδίτσα είχε αντίστοιχα 62%, 19% (μόλις 4/21 τρίποντα) και 15/20 από τη γραμμή.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν 14 παραπάνω ριμπάουντ (29-43), μοίρασαν 8 περισσότερες ασίστ (13-21), δεν δέχθηκαν μπλοκ (0-2) και τα κλεψίματα ήταν μοιρασμένα (8-7), ωστόσο “πληγώθηκαν” από τα 7 παραπάνω λάθη (11-18).

Φυσικά, αν σκεφτεί κανείς τι έχει τραβήξει η Καρδίτσα όλο αυτό το διάστημα που “ξεσπιτώθηκε” και χρειάστηκε να προπονηθεί σε Θεσσαλονίκη-Αθήνα, της αξίζει θερμό χειροκρότημα.

Με 5-0 μπήκε στο παιχνίδι η Καρδίτσα, προτού ο Απόλλωνας προσπεράσει για πρώτη φορά λίγο πριν από τη συμπλήρωση του τετραλέπτου.

Η καλή άμυνα του Γιώργου Γκιουζέλη, μα κυρίως το γεγονός ότι ο Σταρκς ήταν αχτύπητος επιθετικά (σημείωσε τους 11 από τους πρώτους 18 πόντους της ομάδας του σε 6,5 λεπτά), έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους.

Το 7-9 έγινε 21-11 και 23-13, όμως, η Καρδίτσα κατάφερε να κλείσει την α’ περίοδο στο -5 και να διατηρηθεί κοντά στο σκορ καθ’ όλη τη διάρκεια του ημιχρόνου.

Προσωρινά, η θεσσαλική ομάδα βρήκε τον τρόπο να περιορίσει τη δράση του Σταρκς και να ανατρέψει τα δεδομένα με 10-0 σερί στα τελευταία 03:30 του β’ δεκαλέπτου.

Το 10-0 έγινε 13-0 χάρη σε τρίποντο του Τρε ΜακΚάλουμ στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, το οποίο είχε διαφορετική εικόνα από το πρώτο.

Πλην ενός περίπου λεπτού, ο Απόλλωνας δεν ήταν μπροστά στο σκορ στην τρίτη περίοδο, αφού ο αντίπαλος παρέμενε συγκεντρωμένος στο αμυντικό σκέλος.

Αυτό το δεκάλεπτο ήταν κάκιστο στον τομέα του περιφερειακού σουτ, όπως μαρτυρούν τα 2/11 τρίποντα των γηπεδούχων και το 1/6 των φιλοξενούμενων.

Η τελευταία παρτίδα περιείχε μπόλικη νευρικότητα και πόντους με το σταγονόμετρο. Σημείο κλειδί της αναμέτρησης (στα 03:01) το πέμπτο φάουλ του Γουάιτ, αμέσως μετά από δύο χαμένες βολές του. Αυτομάτως, η πλάστιγγα έγειρε υπέρ του Απόλλωνα.

Στα 15,6”, με τους γηπεδούχους στο 70-68, ο Μπιουκάναν πήγε στη γραμμή των βολών, έβαλε την πρώτη και έχασε τη δεύτερη. Ακολούθως, στα 5,2”, ο Σάιμπερτ έκανε φάουλ στον Σταρκς, ο οποίος έγραψε το 72-69 με 2/2 βολές. Μετά το τάιμ-άουτ, ο Κλάασεν αστόχησε σε τρίποντο και ο Σμιθ με φόλοου έγραψε το τελικό 72-71.

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 40-42, 58-58, 72-71