Επίδειξη ισχύος απέναντι στον δοκιμασμένο από τα προβλήματά του, Ιωνικό έκανε το βράδι του Σαββάτου στη Νίκαια το Περιστέρι που νίκησε με 102-75 σε αγώνα για τη 19η αγωνιστική της Basket League.

Η αναμέτρηση έμοιαζε και ήταν άνιση για τον Ιωνικό που έπαιζε χωρίς τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη και τον τραυματία Κάπελαν, αλλά και σχεδόν το 80% του προπονητικού του επιτελείου που αποχώρησε, αφήνοντας τις τυχες της ομάδας στον Φοίβο Κωστή και τον Αποστόλη Κουτρούλια.

Με το βλέμμα στην τρίτη θέση, το Περιστέρι (12-7) είχε στιγμές που δεν υποτίμησε τον αντίπαλό του και έκανε τη διαφορά, αν και χρειάστηκαν αρκετές φορές οι φωνές του Βασίλη Σπανούλη για να κρατήσει την ομάδα του σε εγρήγορση.

Πιο πλήρες και ποιοτικό σε όλες τις γραμμές, το Περιστέρι είχε έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων.

Ο Μάρκους Ντένμον είχε 19 πόντους, στους 18 έφτασε ο Μωραΐτης, από 15 είχαν Χάμερ και Ραντάνοβ, 13 ο Νίκος Χουγκάζ και 11 ο Μπίλαν.

Ο Ραϊσόν Σίμονς είχε για τον Ιωνικό 26 πόντους με 8/11 τρίποντα, 12 ο Αρσενόπουλος, κι από 11 πέτυχαν Χόκινς και Λέισι.

Η ομάδα της Νίκαιας (4-15) ενδέχεται να ενισχυθεί με τον Μάνι Χάρις και έναν ακόμα ξένο παίκτη, για το φινάλε της κανονικής περιόδου, ώστε να επιδιώξει την παραμονή της στην κατηγορία.

Οι γηπεδούχοι αιφνιδίασαν το Περιστέρι, καθώς ο ενθουσιασμός, η προσπάθεια εν μέσω των δυσκολιών, τους έδωσαν μεγάλη ώθηση στην αρχή. Ειδικά ο Ραϊσόν Σίμονς, που είχε 4/4 τρίποντα στα πρώτα 5,5 λεπτά του αγώνα, όπου ο Ιωνικός ξέφυγε με 9 πόντους, 21-12.

Οι φωνές του Σπανούλη, που λίγο νωρίτερα, στο 18-12 είχε πάρει τάιμ άουτ, αφύπνισαν τους παίκτες του. Ο Μωραΐτης με τον Χάμερ οδήγησαν την ομάδα τους στην επιστροφή, με τον πρώτο μάλιστα, να πετυχαίνει σε 5:28 συμμετοχής 13 πόντους (!) και τον δεύτερο, να κλέβει και να ισοφαρίζει στη λήξη του δεκαλέπτου στο 27-27!

Πλέον το Περιστέρι είχε βρει το δρόμο, πρόσεξε τις επιστροφές του, χτύπησε την αδύναμη άμυνα του Ιωνικού με τα πιο μεγάλα κορμιά και “πάτησε το γκάζι”.

Ο Ιωνικός έμεινε στη β’ περίοδο για 4,5 λεπτά χωρίς καλάθι κι από το 34-41 το Περιστέρι έκανε 14-0 σερί για το 34-55 με 2 λεπτά για το ημίχρονο με αιχμή τον Ραντάνοβ που έκανε τρεις φάσεις με καλάθι και φάουλ!

Με το 5ο του τρίποντο (σε 7 προσπάθειες) ο Σίμονς (17π. στο ημίχρονο) πέτυχε το πρώτο καλάθι του Ιωνικού μετά το σερί, με το ημίχρονο να τελειώνει στο 41-57.

Το Περιστέρι έκλεισε το πρώτο 20άλεπτο με 18/26 δίποντα, 5/7 τρίποντα!

O Ιωνικός δεν εγκατέλειψε την προσπάθεια, μολονότι το Περιστέρι κινήθηκε στις παρυφές των 20 πόντων διαφοράς. Με δύο λεπτά για το τρίτο δεκάλεπτο, μάλιστα, ο Αρσενόπουλος έριξε τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα, όταν έκανε το 60-69.

Νέο τάιμ άουτ, νέες φωνές από τον Σπανούλη που ζητούσε σοβαρότητα από τους παίκτες του, κι εκείνοι απάντησαν με 10-0 σερί σε 1,5 λεπτό για το 79-60, πριν τελειώσει η περίοδος στο 79-62 υπέρ τους.

H μεγαλύτερη τιμή της διαφοράς, ήταν οι 28 πόντοι, 101-73 για το Περιστέρι με τον Νίκο Χουγκάζ, να είναι πρώτος σκόρερ της ομάδας του στο τελευταίο δεκάλεπτο, πριν τελειώσει ο αγώνας με το ευρύ 102-75.

Τα δεκάλεπτα: 27-27, 41-57, 62-79, 75-102

Ιωνικός: Τέλος και επίσημα οι Τσίκληρας, Αλεξανδρής, Λίβανος

Ιωνικός: Με Μάντζαρη, αλλά χωρίς Μαυροκεφαλίδη απέναντι στο Περιστέρι!

Basket League 2022-23: Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα

Basket League 2022-23: Η βαθμολογία