Μπάγερν

Η Μπάγερν Μονάχου πήρε μία πολύ δύσκολη νίκη επί της Μακάμπι Τελ Αβίβ στο Μόναχο με 72-70, στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής της Euroleague.

Μπορεί η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου να είχε τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, αλλά στην τέταρτη περίοδο, η Μπάγερν… ξύπνησε.

Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 18-21, ενώ στη συνέχεια η εικόνα δεν άλλαξε. Με τις δύο ομάδες να μένουν κοντά στο σκορ, το ημίχρονο τελείωσε με την “ομάδα του λαού” μπορστά στο σκορ με 37-38.

Στο δεύτερο ημίχρονο με τον Γουίλμπεκιν μπροστάρη και ένα επιμέρους σκορ 2-10, η Μακάμπι διεύρυνε το προβάδισμα της και έφτασε τη διαφορά στη μεγαλύτερη τιμή της (39-48).

Ο Ρέινολντς με κάποιους πόντους κατάφερε να «ξεμπλοκάρει» επιθετικά τη Μπάγερν, όμως η Μακάμπι με καλές επιλογές και με πολλή ενέργεια διατηρούσε το προβάδισμα της (51-58). Με ένα γρήγορο 7-2 και 5 καθοριστικούς πόντους του Μπόλντγουιν η Μπάγερν έφερε το ματς στα ίσα μέχρι τα μισά της τελευταίας περιόδου.

Η Μπάγερν είχε πλέον το μομέντουμ και με τον Μπόλντγουιν να συνεχίσει «ζεστός» προηγήθηκε με 68-64. Τα τελευταία δευτερόλεπτα ήταν δραματικά με τον Ζίζιτς να μειώνει στο καλάθι, ενώ στη συνέχεια ο Ντιμπαρτολομέο μετά από ένα κλέψιμο ευστόχησε στον αιφνιδιασμό και έκανε το 70-70 με 18΄΄ να απομένουν.

Ο Γουάιλερ Μπαμπ κέρδισε το φάουλ και δεν αστόχησε από τη γραμμή των βολών (72-70) με τον Γουίλμπεκιν να παίρνει το τελευταίο σουτ για τη Μακάμπι αλλά να μη βρίσκει στόχο. Έτσι η Μπάγερν, πήρε έστω και δύσκολα μια πολύτιμη νίκη με 72-70, σκαρφαλώνοντας στην 4η θέση της βαθμολογίας.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 37-38, 51-58, 72-70