Μπροστά σε σχεδόν 10.000 θεατές στη Στόζιτσε Αρένα της Λιουμπλιάνας, αριθμός ρεκόρ για τη φετινή σεζόν στη λίγκα, η Τσεντεβίτα-Ολίμπια νίκησε στην παράταση τον Ερυθρό Αστέρα με 88-80 και ισοφάρισε τη σειρά σε 1-1.

Στον πρώτο αγώνα είχε νικήσει ο Ερυθρός Αστέρας με 93-82 και πλέον η ημιτελική σειρά των playoffs της Αδριατικής Λίγκας θα κριθεί στον τρίτο και τελευταίο αγώνα στο Βελιγράδι, όπως και η άλλη σειρά, μεταξύ Παρτιζάν-Μπούντσουτσνοστ.

Οι Σλοβένοι έχασαν την πρώτη ευκαιρία για τη νίκη στην κανονική διάρκεια του αγώνα, όπου προηγήθηκαν με 71-62 με 3:13 για το τέλος.

Οι Σέρβοι μείωσαν σε 71-70, ο Μούριτς έκανε το 76-73 και στη λήξη ο Λούκα Μίτροβιτς πέτυχε καλάθι δύο πόντων και πήρε φάουλ από τον Ζόραν Ντράγκιτς! Ευστόχησε στη βολή κι έστειλε τον αγώνα στην παράταση!

Στο επιπλέον πεντάλεπτο, το 8-2 των γηπεδούχων από τα 2:30 για το τέλος έως τα 0:59,μ ετέτρεψε το 80-78 σε 88-80, αφού στις τέσσερις τελευταίες επιθέσεις του ο Ερυθρός Αστέρας έχασε τρία σουτ κι έκανε ένα λάθος.

Ο Έντο Μούριτς πέτυχε 21 πόντους για τους νικητές, 12 είχε ο Μπλάζιτς, από 11 Ντράγκιτς και Φέρελ (5 ασίστ) και 9 ο Ζακ Όγκουστ.

Για τον Ερυθρό Αστέρα, ο Όγκνιεν Ντόμπριτς πέτυχε 15 πόντους, από 14 Χόλινς και Γουόλτερς και 11 ο Μίτροβιτς.

Τα δεκάλεπτα: 24-29, 43-44, 59-54, 76-76 (κ.α.) 88-80 (παρ.)