Η Μπαρτσελόνα έσπασε το αήττητο του Ερυθρού Αστέρα στη EuroLeague, κερδίζοντάς τον 98-94 στην παράταση τo βράδι της Παρασκευής, στο Βελιγράδι!

Ήταν ένας συγκλονιστικός αγώνας, που κράτησε 2 ώρες και 38 λεπτά, όχι μόνο λόγω της παράτασης, αλλά και της σύγχρονης τάσης να στρέφονται οι διαιτητές στο instant replay για κάθε κρίσιμη φάση.

Με τον Κέβιν Πάντερ να βάζει τα μεγάλα σουτ, και να τελειώνει με 26 πόντους, η ομάδα του Πεναρόγια πανηγύρισε τη νίκη στη “φλεγόμενη” Belgrade Arena, φτάνοντας στο 3-1 ρεκόρ, όσο έχει πλέον και ο Ερυθρός Αστέρας.

Ήταν δε εκείνος που έκλεψε την μπάλα στα 7 δευτερόλεπτα για το τέλος του επιπλέον πενταλέπτου, όταν ο Μπόλομποϊ έσπρωξε την μπάλα μετά από επιθετικό ριμπάουντ, στην άστοχη βολή του Γιάγκο Ντος Σάντος, για να σφραγίσει τη νίκη των Καταλανών.

Ο Ντος Σάντος, πέτυχε 23 πόντους για τον Ερυθρό Αστέρα, ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της ομάδας του Γιάννη Σφαιρόπουλου, με τον Νίκολα Κάλινιτς, να ακολουθεί με 19

Αν και στην τέταρτη αγωνιστική, της κανονικής περιόδου, ο αγώνας έμοιαζε περισσότερο με ματς-playoffs, με πάνω από 25 εναλλαγές στο προβάδισμα,  για να κριθεί στην παράταση.

To δραματικό φινάλε στην κανονική διάρκεια (84-84), κράτησε περίπου… 15 λεπτά, με τα απανωτά instant replay που έβλεπαν οι διαιτητές στις τελευταίες φάσεις.

Με το σκορ στο 82-81, ο Κάνααν έχασε βολή από τεχνική ποινή στον Πεναρόγια στα 20”, αλλά μετά οι γηπεδούχοι έκαναν λάθος, η Μπαρτσελόνα πήγε στην επίθεση και με τρίποντο του Κέβιν Πάντερ, προσπέρασε 82-84.

Ο Γιάγκο Ντος Σάντος ισοφάρισε με λέι απ 84-84 στα 5′ και ο Πάντερ έχασε το τελευταίο σουτ του σαραντάλεπτου, για να οδηγηθεί ο αγώνας στο επιπλέον πεντάλεπτο.

Άλλους 19 πόντους για την Μπαρτσελόνα πέτυχε ο Γιαν Βέσελι, 13 είχε ο Τζαμπάρι Πάρκερ και από 11 Ερνανγκόμεθ και Σατοράνσκι.

Για τους Σέρβους ο Μπόλομποϊ είχε 11, και 10 ο Ντάουμ, εκ των οποίων οκτώ συνεχόμενοι στο τρίτο δεκάλεπτο!