Συγκλονιστικός αγώνας έγινε το Σάββατο (21/12) στο PAOK Sports Arena όπου ο Προμηθέας Πάτρας νίκησε τον ΠΑΟΚ με 90-86 στην παράταση (κ.α. 76-76) στη 12η αγωνιστική της EKO Basket League!

Ο Τσέις Φίλερ πέτυχε 8 συνεχόμενους, από τους συνολικά 27 πόντους του στην παράταση και ο Λεωνίδας Κασελάκης πρόσθεσε 18 για την ομάδα του Μάκη Γιατρά η οποία έμεινε μόνη δεύτερη στη βαθμολογία, έπειτα από την ήττα του Περιστερίου στη Ρόδο από τον Κολοσσό!

Ο ΠΑΟΚ πάλεψε, προηγήθηκε με 18 πόντους διαφοράς στο πρώτο ημίχρονο, ισοφάρισε με 6-0 σερί την κανονική διάρκεια του αγώνα, αλλά στην παράταση αρκούσε μια λανθασμένη επίθεση για να του στερήσει τη νίκη.

Έμεινε έτσι πολύ χαμηλά στη βαθμολογία, με ρεκόρ 3-9, μολονότι απέδειξε με την εμφάνισή του, ότι αξίζει περισσότερα!

allstarbasket.grΣημαντική για τον Προμηθέα Πάτρας η συμβολή του Ρόμπινσον στην παράταση που πέτυχε τους τέσσερις τελευταίους πόντους της ομάδας του κι ενώ ο Φίλερ είχε αποβληθεί με 5 φάουλ.

Ο ΠΑΟΚ είχε κάνει ένα καταπληκτικό πρώτο ημίχρονο όπου με ηγέτη τον Άνταμ Σμιθ (14π.) έφτασε να προηγείται με 44-26 στο 18:06, πριν τελειώσει το πρώτο μισό με 46-32!

Ο Προμηθέας Πάτρας άρχισε τη Γ’ περίοδο με 17-2, έχοντας 6/8 σουτ στα πρώτα 4,4 λεπτά και προσπέρασε 49-48 με τρίποντο του Μπαμπ! Ο Λεωνίδας Κασελάκης, ο Τσέις Φίλερ και η άμυνα του Λίποβι ήταν οι κύριες αιτίες της μεγάλης ανατροπής, ενώ ο ΠΑΟΚ, είδε τον Σμιθ να μένει άποντος μέχρι τις βολές στο τελευταίο δευτερόλεπτο!

allstarbasket.grΟ Κασελάκης με τρίποντο και φάουλ έκανε το 74-70 για τον Προμηθέα με 3:37 για τη λήξη και η ομάδα του Μάκη Γιατρά πήγε στο +6 με δύο βολές του Χολ 76-70 με 2:15 για τη λήξη.

Το τρίποντο του Άαρον Μπεστ αναπτέρωσε τις ελπίδες του ΠΑΟΚ που μείωσε σε 75-76 στα 51 δεύτερα για το τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα.

Με 1,5 δεύτερα για τη λήξη, ο Άνταμ Σμιθ κέρδισε φάουλ αλλά ευστόχησε μόνο στη δεύτερη βολή και ο αγώνας οδηγήθηκε στο επιπλέον πεντάλεπτο.

Στην παράταση ο Φίλερ πέτυχε τους οκτώ σερί πόντους του για το 86-78 του Προμηθέα με 2:27, αλλά ο Μαργαρίτης μείωσε με τρίποντο στο 86-88 στα 56 δευτερόλεπτα.

allstarbasket.grΟ ΠΑΟΚ μπορούσε να προσπεράσει στην τελευταία του επίθεση, αλλά ο Τσόχλας δεν πήρε σωστή απόφαση, άργησε, η μπάλα έφτασε στα χέρια του άπειρου Χατζηνικόλα που έχασε το τρίποντο, κι ο Ρόμπινσον κέρδισε το φάουλ. Με δύο βολές, έγραψε το τελικό 90-86 για τους Πατρινούς!

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 46-32, 58-56, 76-76 (κ.α.) 86-90 (παρ.