Η ΑΕΚ τερμάτισε στη τρίτη θέση επικρατώντας με 83-82 στο ”Ανδρέας Παπανδρέου” επί του Περιστερίου ΒΙΚΟΣ Cola σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι. Μοιραίος ο Κάλαχαν που αστόχησε με καλές προϋποθέσεις για τρεις και τη νίκη.

Σε συνέχεια των τριών πρώτων αγώνων, είδαμε ωραίο μπάσκετ, παρά την εποχή, η σειρά είχε σασπένς, κανένας γηπεδούχος δεν νίκησε στα 40 λεπτά ενός αγώνα, αφού κι η εντός έδρας νίκη της ΑΕΚ ήλθε στην παράταση και παρά τα προβλήματά τους και οι δύο ομάδες τίμησαν το Πρωτάθλημα!

Με την έναρξη του αγώνα, η Ένωση μπήκε αποφασισμένη να τελειώσει τη σειρά και στο 6′ προηγήθηκε 15-6 χάρη στους Γιορκ και Χάντερ. Η κατάσταση συμμαζεύτηκε (17-13) από τους Γκρέι, Ντάνιελ και Βασιλόπουλο, με τον Έλληνα φόργουορντ να δέχεται τεχνική ποινή για διαμαρτυρία με 2:42 να απομένουν στην περίοδο.

Το ίδιο συνέβη και με τον Λούκα Μπάνκι, 1:14 πριν από τα 10′ επειδή μπήκε στο παρκέ αντικανονικά για οδηγίες. Τουλάχιστον, είδε τους Σάκοτα και Σαντ-Ρος να περνούν μέσα και να κλείνουν το δεκάλεπτο στο 24-18.

Οι δυο ομάδες βρήκαν ρυθμό. Η ΑΕΚ ανέβασε τη διαφορά στο +9 (30-21) με τον αρχηγό της και τον Θίοντορ, όμως οι φωνές του Αργύρη Πεδουλάκη έφεραν ένα σερί 9-0 για το 30-30 στο 15′. Υπεύθυνοι για αυτό οι Κάλαχαν, Φλέμινγκς και Καράμπελας.

Παρά την αντίδραση, το Περιστέρι δεν πήρε ”κεφάλι στο σκορ”, έμεινε κοντά και είδε τον Γιορκ να εκτελεί χωρίς δισταγμό για το 41-38 ενός χορταστικού ημιχρόνου.

Το δεύτερο εικοσάλεπτο δεν ξεκίνησε καλά για τους φιλοξενούμενους, με τον Τρέβορ Εμπάκουε να μην μπορεί να επιστρέψει λόγω προβλήματος στον αστράγαλο από το πρώτο μέρος. Τελικά, το ιατρικό τιμ φρόντισε να επανέλθει και να βοηθήσει την ΑΕΚ.

Επιπρόσθετα, οι γηπεδούχοι επανήλθαν και για πρώτη φορά προηγήθηκαν στο 21′ (43-41) χάρη σε τρίποντο του αρχηγού, Βασιλόπουλου. Ακολούθησαν αρκετές εναλλαγές στο σκορ, με το ντέρμπι να κορυφώνεται στο, με όχι πολύ κόσμο, ”Ανδρέας Παπανδρέου”.

Ο Γκρέι φάνηκε να… ζεστάθηκε, εκτελώντας για τρεις στο 26′ (52-50), με τον Κάλαχαν να τον μιμείται για το 55-51 μετά το time-out του Μπάνκι. Ντάνιελ και Κάλαχαν απάντησαν σε Γιορκ και Θίοντορ για το 60-56 στο 29′ και ο Γιαννόπουλος έκανε το 60-59 στο 30′.

Το ενδιαφέρον κορυφώθηκε στα τελευταία δέκα λεπτά, με τους γηπεδούχους να επιδιώκουν το Game 5 της Δευτέρας στο ΟΑΚΑ. Ο Γιορκ γύρισε την κατάσταση στο 66-62, όμως οι Περιστεριώτες έβρισκαν λύσεις και από τους Φλέμινγκς-Φιλιππάκο στο 33′.

Τα τελευταία πέντε λεπτά ήταν δραματικά, με τους Σκορδίλη και Φλέμινγκς να παίρνουν την ”μπαγκέτα” για το 76-74, απέναντι στον ασταμάτητο Χάντερ. Ακολούθησαν μεγάλα τρίποντα των Βασιλόπουλου και Σαντ-Ρος για το 79-79 στο 38′.

Ο Σάκοτα είχε 1/2 βολές, ο Σαντ-Ρος έγραψε το 82-79, όμως ο Βασιλόπουλος ισοφάρισε (82-82) με 24 δευτερόλεπτα να απομένουν. Έξυπνο φάουλ στον Χάντερ που έκανε 1/2 από τη γραμμή των βολών και ο Κάλαχαν αστόχησε στο νικητήριο σουτ.

Νίκη για την ΑΕΚ με 83-82 και τρίτη θέση στο πρωτάθλημα!

Το Περιστέρι είναι εξίσου κερδισμένο, στην πρώτη του σεζόν στην Α1 από την επάνοδό του, στάθηκε καταπληκτικά, έβγαλε νέα παιδιά, μάς έδειξε καλούς Αμερικανούς κι η νέα εποχή στην οποία έχει μπει με “οδηγό” τον Αργύρη Πεδουλάκη δείχνει ότι… τα καλύτερα έρχονται!

Τα δεκάλεπτα: 18-24, 38-41, 60-59, 82-83