Μετά από τέσσερα χρόνια ο Πανιώνιος επέστρεψε στην Basket League, αφού νίκησε με 75-70 τον Ηρακλή στα Άνω Λιόσια την Κυριακή, στον τελικό ανόδου από την Elite League που έγινε στα Άνω Λιόσια.

Σε μια φανταστική ατμόσφαιρα από 5.000 και πλέον φίλους των δύο ομάδων, ο Πανιώνιος έβαλε στο τέλος τα μεγάλα σουτ με τον Μιλεντίγιεβιτς και το φόλοου του Κακλαμανάκη σε ένα δραματικό φινάλε, με τον Ηρακλή να χάνει τα 4 από τα 5 τελευταία του σουτ.

Μετά τον Μίλωνα, δεύτερη ομάδα της Νέας Σμύρνης θα βρεθεί τη νέα σεζόν στη μεγάλη κατηγορία, ενώ ο σπουδαίος Ηρακλής, με εμφανίσεις πρωταθλητισμού από τότε που ανέλαβε ο Διονύσης Αγγέλου, θα πρέπει να περιμένει έναν ακόμα χρόνο για να επιστρέψει, επίσης, εκεί που ανήκει.

Ο Ηρακλής μπήκε καλύτερα στον τελικό ανόδου στην Basket League, με τον Στεν Σοκ να δίνει το ρυθμό στην επίθεση. Η ομάδα του Διονύση Αγγέλου έφτασε νωρίς στο +7, 18-11, όμως ο Πανιώνιος βρήκε τις λύσεις να μαζέψει τη διαφορά.

Μείωσε σε 18-22 στο δεκάλεπτο και στη β’ περίοδο έκανε την αντεπίθεσή του με τον Νίκο Γκίκα. Ο έμπειρος γκαρντ πέτυχε 14 πόντους στο 2ο δεκάλεπτο, μετά από τους 2 που είχε στο πρώτο και ο Πανιώνιος προσπέρασε 30-25.

Η άμυνα ζώνης που είχε επιλέξει ο Ηρακλής, απέβη καθοριστική, διότι ο Γκίκας βρήκε χώρους, πέτυχε τέσσερα τρίποντα κι η διαφορά έφτασε στους 10 πόντους για τον Πανιώνιο, πριν τελειώσει το ημίχρονο με 44-36.

Ο Ηρακλής με τη σειρά του έβγαλε αντίδραση στη Γ’ περίοδο και ειδικά με τους δικούς του περιφερειακούς που δεν είχαν αποτελεσματική παρουσία στο πρώτο μισό.

Πρώτος όλων ο Παπαρέγκας, που πέτυχε 11 πόντους σε αυτό το δεκάλεπτο, όσους, όλος ο Πανιώνιος σε αυτήν την περίοδο δηλαδή, ενώ κι ο Σαράντης Μαστρογιαννόπουλος έβαλε τα πρώτα του σουτ, μετά από 0/7.

Ο Ηρακλής ροκάνισε τη διαφορά και με τέσσερις συνεχόμενους πόντους του πολύτιμου Σινσίερ Κάρι πήρε προβάδισμα 56-55.

Αυτήν τη φορά η ζώνη του Αγγέλου απέφερε καρπούς, καθώς οι ψηλοί του Πανιώνιου δεν πρόσφεραν παρά ελάχιστα.

Η τελευταία περίοδος ήταν το αποκορύφωμα της μάχης, της προσπάθειας των δύο ομάδων, που προσπάθησαν να βγάλουν το καλύτερό τους πρόσωπο στο παρκέ.

Για αυτό και σε αντίθεση με τα τρία πρώτα δεκάλεπτα, είδαμε υψηλό ποσοστό πολύ σωστών επιλογών κι από τις δύο πλευρές, με αποτέλεσμα να καταγράφονται διαρκείς εναλλαγές στο προβάδισμα.

Είναι ενδεικτικό ότι στα πρώτα επτά λεπτά του τέταρτου δεκαλέπτου, το προβάδισμα στο σκορ άλλαξε χέρια οκτώ φορές, από το 55-56 του Ηρακλή  έως το 64-66 με το καλάθι του Παπαρέγκα, πριν ισοφαρίσει ο Μιλεντίγιεβιτς σε 66-66!

Ο γκαρντ του Πανιώνιου, όμως φύλαγε κι ένα πολύ μεγάλο σουτ ακόμα, στα 2:25, όταν με τρίποντο έκανε το 69-67.

Ο Ηρακλής έχασε μια βολή και μια επίθεση, κι ο Γκίκας κέρδισε το φάουλ στα 73 δευτερόλεπτα για το φινάλε, για να κάνει το 70-68 με 1/2.

Ο Κακλαμανάκης πήρε το πιο κρίσιμο ριμπάουντ του αγώνα, όταν μετά από άστοχη προσπάθεια του Ντέιβις έκανε το φόλοου, για να στείλει τον Πανιώνιο στο +4, 72-68 με 27 δεύτερα πλέον για τη λήξη.

Ο Μαστρογιαννόπουλος μείωσε στο 72-70 στα 18” κι έστειλε σκόπιμα στη γραμμή των βολών τον Γκίκα, ο οποίος έχασε την πρώτη (73-70).

Ο Μαστρογιαννόπουλος βρήκε ελεύθερο τρίποντο, χωρίς όμως να βρει στόχο. Ο Χάρις πήρε το ριμπάουντ και με δύο βολές σφράγισε τη νίκη του Πανιώνιου κάνοντας το 75-70 στα 7,7 δεύτερα.

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 44-36, 55-56, 75-70

Διαιτητές: Παπαπέτρου-Καρπάνος-Τσιμπούρης