H Μπαρτσελόνα επικράτησε την Κυριακή της Ρεάλ Μπέτις με 78-61 εκτός έδρας στη Liga Endesa, πριν υποδεχτεί την Τετάρτη τον Ολυμπιακό στην 3η αγωνιστική της Euroleague.

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους είχε το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και μολονότι η Μπέτις αντέδρασε στην τρίτη περίοδο, την κράτησε χαμηλά στο σκορ στο τελευταίο δεκάλεπτο για να φτάσει στην τελική επικράτηση και το ρεκόρ της στο 6-0 στο πρωτάθλημα Ισπανίας.

Ο Σμιτς πέτυχε 12 πόντους για τους Καταλανούς, από 11 είχαν οι Κούριτς-Λαπροβίτολα, 10 ο Κόρεϊ Χίγκινς (κεντρική φωτογραφία), 8 ο Ντέιβις, ενώ ο Νικ Καλάθης είχε 7 πόντους και 3 ασίστ.

Η Μπαρτσελόνα έπαιξε δίχως τον Νίκολα Μίροτιτς και αποδόθηκε σε απόφαση του προπονητή.

Τη θέση του στη 12άδα πήρε ο 18χρονος Ουρουγουανός, Αγκουστίν Ουμπάλ, που προέρχεται από τις ακαδημίες της “Μπάρτσα”.

Ο Μάρκο Τοντόροβιτς πέτυχε 15 πόντους για την Μπέτις που έχει ρεκόρ 1-4 στις 5 πρώτες αγωνιστικές.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 29-37, 50-57, 61-78