Η Πρωταθλήτρια Ευρώπης Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε με 89-82 τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ, το βράδυ της Μ.Τρίτης (23/4) και προκρίθηκε στο Final 4 της Euroleague με 3-0 νίκες και θα πάει στη Βιτόρια για να υπερασπιστεί τον τίτλο της!

Οι Ισπανοί ήταν καλύτεροι στο δεύτερο ημίχρονο, όταν αποφάσισαν να μοιράσουν το παιχνίδι τους εντός κι εκτός ρακέτας, σταματώντας το “τροπάριο” των περισσότερων τριπόντων που είχαν στο πρώτο μισό.

Με καθοδηγητή και ηγέτη τον Φακούντο Καμπάτσο, “ξεκλείδωσαν” την πράσινη άμυνα, και ο Αγιόν με τον Τέιλορ και τον Ράντολφ οδήγησαν την ομάδα του Πάμπλο Λάσο στην νίκη-πρόκριση και μάλιστα ακριβώς με το ίδιο σκορ που είχε νικήσει και πέρυσι η Ρεάλ, τότε στο δεύτερο ματς των playoffs στο ΟΑΚΑ.

Ο Παναθηναϊκός είχε κάνει την υπέρβαση με την είσοδό του στα playoffs με το απίθανο ντεμαράζ του στο τελευταίο τρίτο της κανονικής περιόδου, αλλά χρειαζόταν περισσότερα πράγματα για να προσπεράσει το σκόπελο μιας τόσο πλήρης ομάδας, η οποία έχει το know how και φτάνει στο έκτο Final 4 της τα επτά τελευταία χρόνια, στα οποία έχει παίξει τέσσερις τελικούς κι έχει πάρει δύο τίτλους!

Η εξέλιξη του αγώνα

allstarbasket.grΟ Ματ Λοτζέσκι ήταν ο παίκτης έκπληξη για τον Παναθηναϊκό στο απαιτητικό πρώτο μέρος όπου η ομάδα του Ρικ Πιτίνο βρέθηκε έως και με εννέα πόντους πίσω στο σκορ στο μεγαλύτερο μέρος του!

Με 14 πόντους με 100% σε 12 λεπτά συμμετοχής, ο Λοτζέσκι κράτησε όρθια την ομάδα του και συνέβαλε στο 16-2 επιμέρους σκορ που έκανε ο Παναθηναϊκός στα τέσσερα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου.

Κι από το 25-34 εις βάρος του, ο Παναθηναϊκός βρέθηκε στο 41-36 με το κατάμεστο ΟΑΚΑ να έχει “πάρει φωτιά”!

Μαζί με τον Λοτζέσκι, ο Ντεσόν Τόμας (9π. στο ίδιο διάστημα), που δεν φοβήθηκε να πάει στις επαφές, να προκαλέσει και να φθείρει τον Ράντολφ αλλά κι ο Παπαπέτρου ο οποίος πέτυχε και τους 9 πόντους του στη β’ περίοδο.

Η Ρεάλ αναλώθηκε σε πολλά τρίποντα αλλά ήταν άστοχη (4/17, ενώ είχε 10/14 δίποντα, 7/7 στην α’ περίοδο) με τον Ρούντι Φερνάντεθ (10π.) να είναι η πιο σημαντική απειλή για την “πράσινη” άμυνα.

Με αιχμή το επιθετικό ριμπάουντ η Ρεάλ Μαδρίτης επιδίωξε να πάρει τον έλεγχο του αγώνα, ο Ρούντι συνέχισε ζεστός στην τρίτη περίοδο, ενώ ο Παναθηναϊκός έβαζε διαρκώς τη μπάλα στη ρακέτα. Ο Βουγιούκας πάλευε, πότε με τον Ταβάρες, πότε με τον Αγιόν, αν και με τον Μεξικανό έδειχνε να υπερέχει!

allstarbasket.grΤόμπκινς και Τέιλορ έδωσαν βοήθειες στην ομάδα του Πάμπλο Λάσο που προηγήθηκε με 58-55 στα 30 δεύτερα για το 30:00 πριν ο Κιθ Λάνγκφορντ ισοφαρίσει στο 58-58.

Η τέταρτη περίοδος έμοιαζε με “τιτανομαχία” με πολύ σκληρές άμυνες, συνεχείς επαφές και ένταση, με τον Βουγιούκα να κερδίζει πάλι τις εντυπώσεις στο πρώτο μισό της, κυρίως με τα φάουλ που κέρδιζε, ως επί το πλείστον από τον Αγιόν. Οι συνεργασίες Καμπάτσο-Αγιόν έδωσαν οκτώ πόντους του έμπειρου ψηλού της Ρεάλ, που έβαλε την ομάδα του μπροστά με 72-68 με 3:50 για το φινάλε.

allstarbasket.grΟ δαιμόνιος Φακούντο Καμπάτσο συνέχισε να μοιράζει ασίστ, να έχει καλές επιλογές και η Ρεάλ προηγήθηκε με 75-70 με τρία λεπτά για τη λήξη και με 1:51 με 78-72 με τρίποντο του Ράντολφ. Ο Αργεντινός υπέγραψε το τέλος με τρίποντό του για το 81-74 όταν πια εξάντλησε κάθε πιθανότητα για ασίστ και σε λήξη χρόνου επίθεσης.

Με 16 δευτερόλεπτα για τη λήξη ο κόσμος φώναζε ρυθμικά το όνομα του Νικ Καλάθη, στηρίζοντας τον αρχηγό και ηγέτης αυτής της ομάδας, ακριβώς στο φινάλε της φετινής της διαδρομής στη Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 41-36, 58-58, 82-89