Ρωσία-Φινλανδία

Αν και αγχώθηκε, η Ρωσία προκρίθηκε στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 2019, στην Κίνα, λυγίζοντας το μεσημέρι της Κυριακής τη Φινλανδία με 91-76 στο Περμ.

Σε do or die αγώνα για την πρόκριση, οι Φινλανδοί έβαλαν πολύ δύσκολα στους Ρώσους, αφού μέχρι και την τρίτη περίοδο είχαν διαρκώς το προβάδισμα!

Έφτασαν νωρίς-νωρίς στο +12, 28-16, πριν κλείσει το ημίχρονο με 38-37 υπέρ τους, αλλά εκεί που η ομάδα του Σεργκέι Μπαζάρεβιτς αναμενόταν να επιτεθεί, στην τρίτη περίοδο, βρέθηκε πάλι με διαφορές πίσω στο σκορ.

Ο Τζαμάρ Γουίλσον

Η ομάδα του Χένρικ Ντέτμαν έφτασε στο 65-59 στο 30:00 με κορυφαίο τον Τζαμάλ Γουίλσον κι έδειχνε ικανή να πετύχει νίκη με 3 πόνρτους διαφορά που θα της έδινε την πρόκριση στα τελικά!

Δείτε ένα απίθανο μπλοκ του Μάντσεν και στο transition της Φινλανδίας το τρίποντο του Σάλιν!

Για πέντε λεπτά στην τελευταία περίοδο το ντέρμπι συνεχίστηκε με τη Ρωσία να προσπαθεί να εκμεταλλευτεί την ποιότητα βασικών της μονάδων.

Η Φινλανδία προηγήθηκε τελευταία φορά με 71-69 ενώ με 4:52 για το φινάλε πήγε στο 74-74 με γκολ φάουλ του Αλεκσάντερ Μάντσεν!

Ο Νικίτα Κουρμπάνοφ

Τα τελευταία λεπτά όμως ήταν ένας εφιάλτης για τους Φινλανδούς.

Ο Βοροντσέβιτς πέτυχε δύο συνεχόμενα τρίποντα για το 82-76, ο Κβοστόφ σκόραρε κι αυτός από τα 6.75 για το 86-76 και τελικά η Ρωσία έκανε επιμέρους σκορ 17-2 μέχρι το φινάλε για να φτάσει σε μεγάλη νίκη με 91-76, έχοντας κορυφαίο παίκτη τον Ντμίτρι Κουλάγκιν (κεντρική φωτό), ο οποίος πέτυχε 22 πόντους.

Ο Σεμέν Αντόνοφ είχε 15, ο Βοροντσέβιτς 14 (4 τρίποντα) κι ο Κβοστόφ 10 πόντους.