Ο Παναθηναϊκός ήταν ο νικητής του πρώτου προημιτελικού του Final-8 Κυπέλλου Ελλάδας ΟΠΑΠ στο Ηράκλειο Κρήτης, αφού επικράτησε της πολύ βελτιωμένης ΑΕΚ με 79-72.

Με κορυφαίο τον Ντίνο Μήτογλου (22π., 9 ριμπ.), κυριαρχία στο ριμπάουντ αφού είχε υπεροπλία σε μέγεθος, η ομάδα του Αταμάν νίκησε πολύ πιο δύσκολα από όσο λίγες μέρες νωρίτερα στο πρωτάθλημα και περιμένει τον αντίπαλό της στον ημιτελικό, από τον νικητή του ΠΑΟΚ-Άρης.

Η βασική του πεντάδα έβγαλε όλη τη δύσκολη δουλειά, καθώς πήρε ελάχιστα από τον πάγκο, συμπεριλαμβανομένου του Σλούκα που επέστρεψε, όμως χρειάζεται χρόνο για να βρει ρυθμό.

Με τον Κουζμίνσκας στη σύνθεσή της, με καλή άμυνα σε μεγάλο μέρος του αγώνα και μυαλωμένη επίθεση, η ΑΕΚ στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων αφήνοντας πίσω την απογοητευτική εικόνα των προηγούμενων μηνών.

Παρά τα προβλήματά της στο “1” και το “5”, πάλεψε, βρήκε λύσεις, κι αν ήταν στοιχειωδώς πιο εύστοχη στο μακρινό σουτ, ίσως ήλπιζε σε κάτι περισσότερο.

Επέστρεψε πολλές φορές από τις διψήφιες διαφορές του β’ ημιχρόνου, πλησίασε στους 4 (74-70) αλλά έκανε λάθος στην επίθεσή της στα 44” κι ο Παναθηναϊκός έκλεψε την μπάλα και την τελευταία της ευκαιρία.

Ο Ματίας Λεσόρ είχε 16 πόντους, 10 ριμπάουντ για τους νικητές, 13 πόντους ο Γκραντ και 12 ο Ναν.

Για την ΑΕΚ, ο Μιντάουγκας Κουζμίνσκας πέτυχε 16 πόντους, κι ο Τζόρνταν ΜακΡέι 14.

H εξέλιξη του αγώνα:

Οι παίκτες χρειάστηκαν λίγο χρόνο να βρουν ρυθμό, ο πρώτος πόντος ήρθε μετά από δύο λεπτά με τον Ναν να χάνει την πρώτη του βολή για φέτος, στη συνέχεια και το πρώτο καλάθι σημειώθηκε από τον ΜακΡέι.

Η ΑΕΚ άρχισε τον Κουζμίνσκας στην πεντάδα κι είχε στο “5” τον Αγραβάνη λόγω της απουσίας του Τίλμαν.

Προτίμησε το παιχνίδι με τα γκαρντ στην επίθεση, με αρκετά μακρινά σουτ, αλλά πρόσεξε την άμυνά της, μην επιτρέποντας δημιουργία από τον Παναθηναϊκό.

Μετά το 12-12, ο Παναθηναϊκός έκανε 6-0 για το 18-12 πριν ο Ραντλ φτάσει στους 8 πόντους με 2 τρίποντα, για το 18-15.

Με 10 πόντους του Μήτογλου, οι ¨πράσινοι” προηγήθηκαν 20-15 στην Α΄περίοδο ενώ η Β’ καθυστέρησε λόγω προβλημάτων στο ηλεκτρονικό ταμπλό.

Οι ομάδες έκαναν ακόμα χειρότερο ξεκίνημα από την Α’ περίοδο, χρειάστηκαν τρία λεπτά για τους πρώτους πόντους, κι οι άμυνές τους, κράτησαν πολύ χαμηλά την παραγωγικότητα.

Η ΑΕΚ έδειξε να ελέγχει το παιχνίδι με την επιτυχημένη της ζώνη, κράτησε μόλις σε 2 πόντους τον Παναθηναϊκό σε 5,5 λεπτά και προηγήθηκε με 23-22.

Στα 18 λεπτά αγώνα, η διαφορά ήταν στους 2 πόντους, όμως πάλι ο Μήτογλου, έδωσε τις επιπλέον λύσεις, τόσο από κοντά, όσο και από μακριά: Με 5 σερί πόντους του ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 9 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (39-30) στη μεγαλύτερη διαφορά της βραδιάς, με τον διεθνή φόργουορντ να έχει ήδη 17 πόντους!

Με την πολύ καλή εκκίνηση στο δεύτερο μέρος, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 46-32 αρχίζοντας να χτίζει σημαντική διαφορά, για τη φύση του παιχνιδιού, που ήθελε άστοχες τις ομάδες.

Αν και στο 5άλεπτο χρεώθηκε με 4ο φάουλ ο Ντίνος Μήτογλου, ενώ από την ΑΕΚ είχαν 4, ο Νάιτ και ο Ραντλ, η ΑΕΚ δεν είχε τις λύσεις στην επίθεση για να το εκμεταλλευτεί.

Εστιάζοντας μέσα στη ρακέτα, η ομάδα του Αταμάν συντήρησε τη διαφορά, μολονότι δεν έδειξε εικόνα πλήρους υπεροχής. Ο Λεσόρ με τον Ναν ηγήθηκαν επιθετικά για τη μεγαλύτερη διαφορά της βραδιάς (+16, 59-43) όμως η ΑΕΚ έδειξε ότι δεν τα παρατά.

Με τον ΜακΡέι μείωσε στους 11, 59-48 στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου, αφήνοντας υποσχέσεις για την τελική ευθεία και το πόσο ανταγωνιστική θα παρέμενε.

Και πράγματι, επιβεβαιώνοντας την καλύτερή της εμφάνιση από την ημέρα που την ανέλαβε ο Ηλίας Ζούρος, έπαιξε μυαλωμένα και ξαναμπήκε στο παιχνίδι.

Με το τρίποντο του Όστιν Χόλινς στο 32′, η ΑΕΚ ολοκλήρωσε ένα 12-0 σερί και πλησίασε στους 5, 59-55!

Η λύση για τον Παναθηναϊκό, ήλθε από -ποιον άλλον;- τον Ντίνο Μήτογλου που με τρίποντο διέκοψε το σερί της ΑΕΚ, για να ακολουθήσει ο Τζέριαν Γκραντ για το σύντομο 5-0 που έδωσε ανάσα στους “πράσινους” για το 64-55.

Η ΑΕΚ έκανε μια ακόμα απόπειρα, ψαλίδισε το -10 (72-62) για το 72-67 με 1:39 στο χρονόμετρο, παραμένοντας σε απόσταση “βολής”. Ο Χόλινς έβαλε ένα μεγάλο σουτ στα 69 δευτερόλεπτα για να μειώσει σε 74-70.

Στα 56” ο Ναν χρεώθηκε με το 5ο του φάουλ, επιθετικό, όμως ο Ραντλ έκανε μοιραίο λάθος, με πάσα σε συμπαίκτη που δεν έβλεπε για να κλέψει ο Παναθηναϊκός.

Στα 20” ο Γκραντ έκανε με 2/2 βολές το 76-70 τελειώνοντας το παιχνίδι, με το 79-72 να είναι το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 39-30, 59-48, 79-72

Παναθηναϊκός-ΑΕΚ: Η photo gallery του πρώτου προημιτελικού

Παναθηναϊκός-ΑΕΚ: Τρίποντο και φάουλ με το… καλησπέρα από τον Γκραντ (vid)

Παναθηναϊκός-ΑΕΚ: Έχασε βολή ο Κέντρικ Ναν! (vid)

Παναθηναϊκός-ΑΕΚ: Θέαμα από Ραντλ και Γκριγκόνις (vid)

Κύπελλο Ανδρών 2023-24: Το πανόραμα

ΟΠΑΠ Final 8 Κυπέλλου Ανδρών: Τα μέτρα ασφαλείας και η είσοδος των φιλάθλων