Ένα από τα πιο χορταστικά ματς των τεσσάρων πρώτων αγωνιστικών της Betshop Basket League έγινε το βράδυ του Σαββάτου στην Πάτρα όπου ο Προμηθέας νίκησε για τρίτη συνεχόμενη φορά την ΑΕΚ, με 79-69!

Τα επιθετικά ριμπάουντ που πήραν οι γηπεδούχοι και κυρίως ο Έλις (8 από τα 16), τα λάθη της ΑΕΚ (7 περισσότερα) και τα τρίποντα του Προμηθέα στο δεύτερο ημίχρονο έκριναν την αναμέτρηση που ήταν ντέρμπι και είχε πολλές εναλλαγές στο σκορ.

Ωστόσο η ομάδα του Μάκη Γιατρά επικράτησε και μάλιστα με διαφορά 10 πόντων, διότι έβγαλε στο παρκέ του “Δ.Τόφαλος” περισσότερους πρωταγωνιστές από ότι η ΑΕΚ.

Με κορυφαίο τον Λεωνίδα Κασελάκη, σταθερά τον Λάνγκστον Χολ, με τον Χρήστο Σαλούστρο, “κέρβερο” στις ρακέτες τον Οκτάβιους Έλις (12 ριμπ.-5 μπλοκ!) και καταλυτικό τον Ρίον Μπράουν με τα τρίποντα στο 35:50 ο Προμηθέας συνέχισε το σερί νικών επί της ΑΕΚ που άρχισε από πέρυσι με 2-0 στην κανονική περίοδο.

Η ΑΕΚ προηγήθηκε με 40-37 στο ημίχρονο και 54-51 με 2:46 για την τρίτη περίοδο. Ωστόσο όταν σταάτησε να βάζει ο Γιόνας Ματσιούλις (13 από τους 15 πόντους του στο πρώτο ημίχρονο) και ο Χάντερ χρεώθηκε με το τέταρτο φάουλ, η ομάδα του Λούκα Μπάνκι έχασε το ρυθμό της.

Ο Προμηθέας πήρε το προβάδισμα κι εκτόξευσε ξαφνικά τη διαφορά στο +10, 71-61 όταν ευστόχησαν σε τρία συνεχόμενα τρίποντα ο Μπράουν (2) και ο Λίποβι (1).

Ο Ράταν Μέις πέυχε 15 από τους 17 πόντους του στο δεύτερο μισό, τους 11 από τους 13 της ομάδας του στη Δ’ περίοδο, αλλά όσο τιμητικό είναι για τον ίδιο, άλλο τόσο καταδεικνύει το πρόβλημα της ΑΕΚ στο σκορ σε αυτό το διάστημα και το γιατί έχασε την επαφή της.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 37-40, 57-56, 79-69

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Χολ 12 (2) τριπ., 5 ριμπ., 5 ασίστ), Λίποβι 3 (1), Γκίκας 6 (1), Τσαϊρέλης 8 , Γερομιχαλός, Κασελάκης 16 (1 τριπ., 5 ριμπ.), Σαλούστρος 9 (1 τριπ., 5 ριμπ.), Κατσίβελης, Μέιερ 1, Μπράουν 15 (3 τριπ., 3 ασ.), Έλις 9 (12 ριμπ 4αμ.-8 επιθ., 5 μπλοκ), Παρκς

ΑΕΚ (Μπάνκι): Ξανθόπουλος, Σάκοτα 10 (2), Τσαλμπούρης, Ματσιούλις 15 (2), Ράταν-Μέις 17 (1), Λαρεντζάκης 2 (0/5 τριπ), Γκρίφιν, Σαντ-Ρος 6 (2), Ρογκαβόπουλος, Ρόμπερσον 6, Γιαννόπουλος, Χάντερ 13.

*Στο πρώτο ημίχρονο υπήρψε διακοπή λόγω προβλήματος στα ηλεκτρονικά συστήματα του γηπέδου, ενώ τα πρώτα λεπτά παίχτηκαν υπό τον ενοχλητικό καπνό που προκάλεσε άναμα πυρσών (καπνογόνων) από τους οπαδούς της ΑΕΚ.

Ωστόσο η ατμόσφαιρα στο σχεδόν κατάμεστο “Δ.Τόφαλος” ήταν καταπληκτική με τους φιλάθλους να απολαμβάνουν ένα πολύ όμορφο παιχνίδι.