Το τέταρτο ευρωπαϊκό του τρόπαιο θα διεκδικήσει την Κυριακή ο Ολυμπιακός αφού στον ημιτελικό της Παρασκευής, στο Final-4 του Κάουνας ισοπέδωσε στο β’ μέρος τη Μονακό με 76-62.

Ήταν μια εκπληκτική παράσταση αυτή που έδωσε ο Ολυμπιακός στην τρίτη περίοδο, κι ενώ έχασε με 29-41 στο ημίχρονο!

Με “λυσσασμένη” άμυνα και τη γνωστή του καλή επιθετική λειτουργία, την κίνηση χωρίς την μπάλα, τα κοψίματα, έκανε 27-2 επιμέρους σκορ στο δεκάλεπτο, που όμοιό του δεν έχουμε ξαναδεί σε Final-4 EuroLeague!

Δεν άφησε τη Μονακό να πάρει ανάσα, ούτε πια να πιστέψει την επιστροφή σε ένα δεύτερο ημίχρονο αποθέωσης, εν μέσω πανηγυρισμών 5.000 φίλων του στη Zalgirio Arena του Κάουνας!

Το σκορ δευτέρου ημιχρόνου ήταν 47-21 και έδωσε στον Ολυμπιακό την ένατη παρουσία του σε τελικό!

Ο αρχηγός Κώστας Παπανικολάου (15π.) έκανε ρεκόρ πόντων σε αγώνα Final-4, ο MVP της σεζόν Σάσα Βεζένκοφ πέτυχε 19, ο Μουστάφα Φαλ είχε 11 από τους 12 στο δεύτερο μισό. Αλλά δεν είναι μόνο οι πόντοι και το σκορ.

Ο Τόμας Γουόκαπ ήταν ο στρατηγός στην οργάνωση και το “ρομπότ” στην άμυνα στο εκπληκτικό τρίτο δεκάλεπτο, κι ο Σλούκας (9π., 7 ασ.) το “μυαλό” που κράτησε την μπαγκέτα του αγώνα στα χέρια του Ολυμπιακού.

Τα βαριά χέρια των “ερυθρόλευκων” συνόδευσαν την εκκίνηση του ημιτελικού. Ο Ολυμπιακός έχασε τα πέντε πρώτα σουτ που έκανε πριν έλθει το πρώτο εύστοχο από τον Κάνααν μετά από 3:36 αγώνα, κι ενώ έχανε με 1-6.

Καλά διαβασμένη, η Μονακό έβαλε δύσκολα με την άμυνά της στην ελληνική ομάδα κι έφτασε στο υπέρ της 12-6 μετά από επτά λεπτά. Ήδη ο Ολυμπιακός είχε 1/8 σουτ, 3 λάθη, αλλά και 3/7 βολές!!!

Κι αυτή ήταν μια ακόμα παράμετρος, καθώς στο πρώτο μισό οι παίκτες του Μπαρτζώκα πέταξαν “στα σκουπίδια” τις 9 από τις 18 βολές τους!

Παράλληλα ήλθαν και τα πρώτα προβλήματα με τα φάουλ, με τον Γουόκαπ να έχει ήδη δύο από τα έξι πρώτα λεπτά που έπαιξε και τον Κάνααν να ακολουθεί μισό λέπτό αργότερα.

Ο Σακίλ ΜακΚίσικ κι οι αλλαγές της β’ περιόδου, έδωσαν προσωρινά έστω, νέα πνοή, αφού μετά το 14-20 της Α’ περιόδου, ο ΜακΚίσικ ισοφάρισε πρώτη φορά για τον Ολυμπιακό, 22-22.

Όμως ο Μάικ Τζέιμς και οι καλές επιλογές του Έλι Οκόμπο, έδωσαν πάλι διαφορά στους Μονεγάσκους, που έφτασαν στο +10, 38-28. Οι τρεις βολές του Μάικ Τζέιμς στα 29” για την ανάπαυλα, έστειλαν τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της στο πρώτο μισό, +12 για τη Μονακό με το 41-29.

Τα σουτ του Ολυμπιακού στο πρώτο 20άλεπτο έκλεισαν στα 4/12 δίποντα, 4/12 τρίποντα, ενώ η Μονακό είχε 10/15, 4/12.

Η παραμονή στα αποδυτήρια, “καθάρισε” το μυαλό της ελληνικής ομάδας, που παράλληλα βρήκε πιο αποφασισμένη και για την αμυντικής της προσπάθεια.

Από εκεί άρχισε στην τρίτη περίοδο για να κρατήσει άποντη τη Μονακό για 5:45, κι ενώ μπροστά, είχαν αλλάξει όλα!

Ο Ολυμπιακός άρχισε με 3/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές στο ίδιο διάστημα, έκανε 14-0 και προσπέρασε με 43-41 από το 29-41! Απέναντί του, η Μονακό είχε 0/6 σουτ και 3 λάθη και σκόραρε από κλέψιμο, για πρώτη φορά στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Οκόμπο.

Βεζένκοφ και Παπανικολάου “κουβάλησαν” περισσότερο, επιθετικά την ομάδα τους, την ώρα που ο Γουόκαπ, έδινε ρεσιτάλ αποφάσεων (7 ασίστ) στην επίθεση και αμυνών στην πίσω πλευρά, ενώ ο Φαλ είχε μπει για τα καλά στο πνεύμα της αναμέτρησης, κερδίζοντας μάχες.

Το επιμέρους σκορ σε 9,5 λεπτά τρίτης περιόδου, ήταν 24-2 για την ομάδα του Μπαρτζώκα που έφτασε στο +10, 53-43!

Κι όταν βγήκε για μια ανάσα στο τέλος ο Γουόκαπ, που μόλις έκανε και το 3ο του φάουλ, ο Λαρεντζάκης νίκησε το χρονόμετρο και με τρίποντο από το ΣΕΦ έκανε το 56-43.

Επιμέρους σκορ Γ’ περιόδου: Ολυμπιακός-Μονακό 27-2!

Επιμέρους στατιστικά Γ’ περιόδου: Ολυμπιακός 8/9 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/4 βολές, Μονακό 1/7 δίποντα, 0/7 τρίποντα!

Κι όλα αυτά με πρώτο σκόρερ τον Παπανικολάου (13π. έως εκείνη την ώρα) παρά το άσχημό του ξεκίνημα, με τον αρχηγό να δίνει το σύνθημα και τον κόσμο στην εξέδρα να δίνει το δικό του ρεσιτάλ.

Στην τελευταία περίοδο η Μονακό άρχισε με 9-0 για να μειώσει σε 58-49 σε μια προσπάθεια να αναπνεύσει ξανά.

Με τον Γουόκαπ και τον Φαλ στον πάγκο για να πάρουν ανάσες, η ομάδα του Ομπράντοβιτς εκμεταλλεύτηκε την… υπερκατανάλωση ενέργειας του Ολυμπιακού στην προηγούμενη περίοδο και έφτασε έως τους 7, 60-53.

Ο Γάλλος σέντερ γύρισε για να… γκρεμίσει το καλάθι στο 64-53, ο Σλούκας μπήκε σε… mode Γουόκαπ στη δημιουργία, η τάξη άρχισε να αποκαθίσταται στο παρκέ κι ενώ η κλεψύδρα άδειαζε.

Με τέσσερα λεπτά για το φινάλε, ο πίνακας έγραφε 68-55. Το πάρτι άρχιζε στις εξέδρες, με τους φίλους του Ολυμπιακού να ζητούν την Κυριακή, το τέταρτο ευρωπαϊκό μετά από εκείνα του 1997, του 2012 και του 2013!

Τον αντίπαλό του, ο Ολυμπιακός θα τον μάθει σε κάποιες ώρες, όταν ολοκληρωθεί ο δεύτερος ημιτελικός Ρεάλ Μαδρίτης-Μπαρτσελόνα.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 29-41, 56-43, 76-62

Ολυμπιακός-Μονακό: Η photo gallery του ημιτελικού