Η τρομερή Σερβία του Σβέτισλαβ Πέσιτς νίκησε εύκολα με 95-86 τον Καναδά και προκρίθηκε στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023!

Οι Σέρβοι επιστρέφουν σε τελικό Παγκοσμίου Κυπέλλου μετά το 2014 και θα αντιμετωπίσουν στον μεγάλο τελικό της Κυριακής (10/9, 15:40) τον νικητή του δεύτερου ημιτελικού, ΗΠΑ-Γερμανία (8/9, 15:40, ΕΡΤ1, Novasports Start).

Ο Καναδάς του Ισπανού κόουτς Ζόρντι Φερνάντεζ, ο οποίος προκρίθηκε στις τέσσερις καλύτερες ομάδες του κόσμου για πρώτη φορά στην ιστορία του, θα παίξει στον μικρό τελικό (10/9, 11:30) με τον ηττημένο του δεύτερου ημιτελικού.

Χωρίς τον μεγάλο άτυχο Μπόρισα Σίμανιτς, η ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς κυριάρχησε στον πρώτο ημιτελικό με ρεσιτάλ μπάσκετ, έχοντας σε εξαιρετική μέρα 6 παίκτες.

MVP ήταν ξανά ο απίθανος Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς (23π., τους 15 στο πρώτο ημίχρονο) και εξαιρετικοί οι Νίκολα Μιλουτίνοβ (16π., 10ρ.), Όγκνιεν Ντόμπριτς (16π.), Μάρκο Γκούντουριτς (12π.), Αλέκσα Αβράμοβιτς (10π. και τρομερή άμυνα στον SGA) και Νίκολα Γιόβιτς (8π.).

Από την πλευρά των ηττημένων, ο Αρ Τζέι Μπάρετ πέτυχε 23 πόντους, ο Ντίλον Μπρουκς είχε 16, ο Σάι Γκίλτζιους-Αλεξάντερ 15 πόντους-9 ασίστ και ο Νικέιλ Αλεξάντερ-Γουόκερ 10 πόντους.

Η Σερβία προηγήθηκε με 8-1 (2′) στο ξεκίνημα του αγώνα με… μαέστρο τον Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς, ο Καναδάς απάντησε άμεσα και πέρασε μπροστά με 10-13 (6′), αλλά οι Σέρβοι έτρεξαν ένα σερί 11-0 και ξέφυγαν με 8 πόντους (21-13 στο 8′).

Ο Γκίλτζιους-Αλεξάντερ φορτώθηκε με δύο φάουλ μετά από 6:33 και έμεινε άποντος (0/1 σουτ) στην πρώτη περίοδο (23-15).

Ο τρομερός Μπογκντάνοβιτς έδωσε στους Σέρβους την πρώτη διψήφια διαφορά (33-23), ενώ ο SGA πέτυχε το πρώτο του καλάθι στο 14ο λεπτό.

Ο Γκίλτζιους-Αλεξάντερ έκανε το τρίτο του φάουλ, ο Ζόρντι Φερνάντεζ χρεώθηκε με τεχνική ποινή και η Σερβία πήρε διαφορά 15 πόντων (52-37) λίγο πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (52-39).

Οι Καναδοί προσπάθησαν να αλλάξουν τον ρυθμό του αγώνα στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως οι Μπρουκς και Ολίνικ έφτασαν τα 4 φάουλ και οι Σέρβοι κράτησαν ένα διψήφιο προβάδισμα (75-63) με τους Ντόμπριτς, Μιλουτίνοβ και Γκούντουριτς.

Στο 4ο δεκάλεπτο, ο Γκούντουριτς έφερε τη διαφορά για πρώτη φορά στο +17 (80-63), λίγο αργότερα ο Μπογκντάνοβιτς έκανε το 95-79 και όλα τελείωσαν!

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 52-39, 75-63, 95-86.

Οι φωτογραφίες του αγώνα:

ΔΕΙΤΕ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΑ

Κερ για Γερμανία: “Πιθανότατα μιλάμε για την καλύτερη ομάδα του τουρνουά”!

Με Χαλιμπέρτον και Αλεξάντερ-Γουόκερ οι καλύτερες φάσεις των προημιτελικών (vids)

Παρίσι 2024: Τα 8 απευθείας εισιτήρια και οι 24 ομάδες των Προολυμπιακών Τουρνουά