Στον τελικό του Super Cup με αντίπαλο τον Προμηθέα Πάτρας, προκρίθηκε το Περιστέρι το βράδυ της Τετάρτης (23/09) αφού στον δεύτερο ημιτελικό νίκησε με 90-82 τον Παναθηναϊκό!

Τα αουτσάιντερ ήταν οι μεγάλοι νικητές των ημιτελικών, καθώς και το Περιστέρι, μετά τον Προμηθέα επί της ΑΕΚ, πήρε την πολύτιμη νίκη γιατί θα διεκδικήσει τον πρώτο τίτλο στην ιστορία του!

Στο κλειστό “Ανδρέας Παπανδρέου” η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου έδειξε πολύ καλύτερο πρόσωπο απέναντι στον Παναθηναϊκό, που έδειξε με τη σειρά του, ακόμα να ψάχνεται.

Ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο η υπεροχή του Περιστερίου ήταν εμφανής, μολονότι ο Παναθηναϊκός έκανε πολλές περισσότερες επιθέσεις (18 για την ακρίβεια) από τον αντίπαλό του.

Όμως οι επιθέσεις του Περιστερίου ήταν λογικές, μέσα από συνεργασίες και για αυτό βγήκαν πολλά ανοιχτά σουτ. Αυτό ήταν και το κλειδί, διότι το Περιστέρι σούταρε με 60% για τρίποντο (14/23!), την ώρα που ο Παναθηναϊκός είχε 7/32!!!

Συνολικά, ο Παναθηναϊκός έχασε 39 σουτ στο ματς έναντι μόλις 20 του Περιστερίου!

Ο Τεράν Πέτεγουεϊ έκανε μεγάλο ματς με 26 πόντους για τους νικητές, και μαζί με τον Βασιλόπουλο (14π. με 4/5 τριπ.), Τζόουνς (14π.) και Γκρέι (13π. με 3/5 τριπ.) ήταν οι πυλώνες των νικητών.

Ο Νεμάνια Νέντοβιτς ήταν με 18 πόντους πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού, που πήρε βοήθειες από τον Άαρον Γουάιτ (12π.) ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά στο set παιχνίδι υστέρησε πολύ.

Είναι ενδεικτικό ότι οι “κυανοκίτρινοι” είχαν επτά περισσότερες ασίστ από τους “πράσινους”.

Το βράδυ της Πέμπτης (21:00) το Περιστέρι θα αντιμετωπίσει τον Προμηθέα Πάτρας στον τελικό του πρώτου Super Cup στη χώρα μας, ενώ στις 16:30 Παναθηναϊκός και ΑΕΚ θα αγωνιστούν στoν μικρό τελικό!

Τα δεκάλεπτα με πρώτο τον Παναθηναϊκό: 19-22, 42-42, 61-67, 82-90