Ρεάλ Μαδρίτης

Η Ρεάλ Μαδρίτης στην Ισπανία και η Μπρίντιζι στην Ιταλία συμπλήρωσαν το καρέ ομάδων, στα ημιτελικά των Κυπέλλων στις δύο χώρες το βράδυ της Παρασκευής (15/02).

Στη Μαδρίτη και το “ντέρμπι” της πόλης, μεταξύ Ρεάλ-Εστουδιάντες, η “Βασίλισσα” έκανε επίδειξη δύναμης επί των “φοιτητών” κερδίζοντάς τους με 94-63 στον τελευταίο προημιτελικό του Copa del Rey.

Ο Γκουστάβο Αγιόν είχε 16 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, κι ο πρώην παίκτης της… Σαν Λορέντζο, Γκάμπριελ Ντεκ άλλους τόσους με 6/8 σουτ.

Ο Αρτεάγκα πέτυχε 12 πόντους για την Εστουδιάντες.

Η Ρεάλ Μαδρίτης θα αντιμετωπίσει στον ημιτελικό του Σαββάτου την Μπανταλόνα.

Στην Ιταλία και συγκεκριμένα στη Φλωρεντία, η Μπρίντιζι άντεξε στο σφυροκόπημα της Αβελίνο στο δεύτερο ημίχρονο και με 95-92 πήρε την πρόκριση για τους “4” όπου το Σάββατο θα αντιμετωπίσει τη Σάσαρι.

Η Αβελίνο έκανε επιμέρους σκορ 40-22 στην -τρελή- τρίτη περίοδο για να προηγηθεί με 80-69! Η Μπρίντιζι επέστρεψε και πήρε τη νίκη με 26 πόντους του Μπανκς και 22 του Μπράουν.

Ο Σάικς πέτυχε 23 πόντους για την Αβελίνο, κι από 19 ο Φίλοϊ και ο αγέραστος Κέιλεμπ Γκριν.