Ο Ζερμέιν Λοβ πέτυχε 21 πόντους και οδήγησε τον ΠΑΟΚ σε σπουδαία νίκη 63-61 επί του Ηρακλή στο Ιβανώφειο την Τετάρτη (10/02) και πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου!

Σε ένα πολύ σκληρό παιχνίδι, με τον πρώτο λόγο στις άμυνες, ο Λοβ κατά πρώτο λόγο και οι Γκρίφιν, Καμπερίδης Κονατέ κατά δεύτερο, ήταν οι στυλοβάτες της νίκης για την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη!

Πλέον ο ΠΑΟΚ θα υποδεχτεί στο PAOK Sports Arena την Παρασκευή, τον Προμηθέα Πάτρας σε μονό, νοκ άουτ ημιτελικό!

Ο Ηρακλής επέστρεψε στο τέλος από το -12 με τον Χάνλαν, όμως ο Σαγκς έχασε το τρίποντο της νίκης-πρόκρισης στην εκπνοή του αγώνα!

Η εξέλιξη του ντέρμπι:

Με όπλο την άμυνά του, ο Ηρακλής κράτησε πολύ χαμηλά στο σκορ τον ΠΑΟΚ και προηγήθηκε με 15 πόντους, 29-14 μετά από 13:37 αγώνα!

Όμως οι παίκτες του Καλύβα έχασαν το μομέντουμ, ακολούθησαν τον ΠΑΟΚ στα λάθη, και με προσωπικές ενέργειες των Ζερμέιν Λοβ, Βαγγέλη Μαργαρίτη, η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη μείωσε τη διαφορά στους 4 στο ημίχρονο 30-26.

Ο Ηρακλής σημείωσε μόλις 1 πόντο, από τεχνική ποινή στα τελευταία 6:23 του ημιχρόνου.

Σε παρόμοια εικόνα του πρώτου μέρους, οι γηπεδούχοι άρχισαν καλύτερα στην τρίτη περίοδο, έφυγαν στο +9, 37-28 αλλά στα τελευταία 2:42 έπαθαν πάλι μπλακ άουτ.

Η άμυνα του ΠΑΟΚ είχε κλείσει κάθε διάδρομο προς τη ρακέτα, ο Κονατέ έκανε σπουδαία δουλειά σε ριμπάουντ και άμυνα στον Καββαδά, ενώ για τον Ηρακλή, τα άστοχα τρίποντα ήταν η μόνιμη εικόνα!

Με ηγέτη τον Λοβ ο ΠΑΟΚ έκανε 11-3 για να προηγηθεί ακριβώς στη λήξη του δεκαλέπτου με 43-42 με τρίποντο του Καμπερίδη!

Ο ΠΑΟΚ έκανε ένα επιμέρους 22-3 με τους Λοβ-Γκρίφιν-Καμπερίδη και προηγήθηκε με 54-42 στα 5:41 για τη λήξη.

Όμως ο Ηρακλής δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Ο Ολίβιερ Χάνλαν που πέτυχε το πρώτο του καλάθι τρία λεπτά πριν… λήξει ο αγώνας, πέτυχε εννέα συνεχόμενους πόντους για να μειώσει ο Ηρακλής σε 59-61 από 50-59!

Ο αγώνας έγινε… θρίλερ με τον Ηρακλή να έχει την τελευταία κατοχή στα 17 δευτερόλεπτα, αλλά να παίζει χωρίς τον Χάνλαν που είχε αποβληθεί με 5 φάουλ 1:37 για τη λήξη!

Ο Χάτσερ έκανε τη διείσδυση, η μπάλα βγήκε στην περιφέρεια και ο Σαγκς αστόχησε σε τρίποντο στην εκπνοή για να πανηγυρίσει ο ΠΑΟΚ την πρόκρισή του στους “4” του Κυπέλλου!

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 30-26, 42-43, 61-63

Ηρακλής-ΠΑΟΚ: Το photo album του ντέρμπι στο Κύπελλο (gallery)