Στα ημιτελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U20 προκρίθηκε η Εθνική Νέων  την Πέμπτη, αφού νίκησε στον προημιτελικό τη Λιθουανία με 87-82 στην Γκντίνια, της Πολωνίας!

Στον ημιτελικό του Σαββάτου, η Εθνική μας θα αντιμετωπίσει τη Γαλλία!

Ήταν η καλύτερη εμφάνιση της Ελλάδας στο Ευρωπαϊκό, σε ένα ρεσιτάλ συγκέντρωσης, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο.

Τα παιδιά του Κώστα Παπαδόπουλου έδειξαν απίστευτη ωριμότητα, πήραν τις σωστές αποφάσεις και στις δύο πλευρές του γηπέδου και κυριάρχησαν επί μιας ομάδας που είχε τον τίτλο του φαβορί!

Ανεξάρτητα από τα επιμέρους στατιστικά, όλοι έδωσαν την ψυχή και το μυαλό τους για αυτήν την επιτυχία, παγιδεύοντας τη Λιθουανία που “στα χαρτιά” έμοιαζε πιο δυνατή, αλλά η Ελλάδα βρέθηκε και στο +14 (83-69) λίγο πριν από το φινάλε!

Το αρχικό προβάδισμα με 9-4, έδωσε τη θέση του στον προβληματισμό για τα εξίσου γρήγορα φάουλ των Πλώτα-Ζούγρη που είχαν από 2, σε 4 και 5 λεπτά αγώνα αντίστοιχα, με τον πρώτο να φορτώνεται αργότερα στο πρώτο μέρος, με τρίτο.

Οι Λιθουανοί πήραν δέκα επιθετικά ριμπάουντ στην Α’ περίοδο, από τα 17 που διεκδικήθηκαν στην ελληνική ρακέτα, “δείχνοντας” έτσι το κυρίαρχο στοιχείο για την υπεροχή τους.

Ο Χιτικούδης έδωσε λύσεις, κι η Εθνική μείωσε 17-19 στο δεκάλεπτο.

Τα καλά νέα ήταν τα λίγα λάθη της Ελλάδας, κι η αποτελεσματικότητά της στην άμυνα.

Για αυτό έμεινε, όχι απλώς ανταγωνιστική, αλλά πήρε και προβάδισμα στη Β’ περίοδο, 30-29 με την άνοδο του Καρακώστα και 37-36 πριν λήξει το ημίχρονο 37-39 επειδή χάσαμε αμυντικό ριμπάουντ σε χαμένη βολή των αντιπάλων μας στο φινάλε.

Με μυαλωμένο παιχνίδι, με μεγάλη προσφορά από όλα τα παιδιά, η Εθνική μας πήρε προβάδισμα 45-44 στην αρχή της Γ’ περιόδου.

Σε ένα κομβικό σημείο της αναμέτρησης δε, ο Ζούγρης κέρδισε αντιαθλητικό του Κρίβας, του “θηρίου” της Λιθουανίας με ύψος 2,18 που τον έστειλε οριστικά εκτός αγώνα, αφού είχε δεχτεί τεχνική ποινή στη λήξη του ημιχρόνου.

Καρακώστας και Παρασκευόπουλος, έδωσαν πνοή, ο Ζούγρης έβαλε 8 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, με την Εθνική μας να κρατά το προβάδισμα, 64-60 στα 30′.

Η διαφορά έφτασε στους 7 πόντους, 69-62 και μετά στους 10, 75-65 με το τρίποντο του Καρακώστα στα 6 για τη λήξη.

Είναι αξιοθαύμαστος ο τρόπος με τον οποίο η ελληνική ομάδα πήρε τα ηνία του αγώνα, κι έδειξε κυρίαρχη απέναντι σε μια ομάδα που ήταν το φαβορί και παρά τα ζητήματα που αντιμετώπισε με την υπεροχή σε ύψος των Λιθουανών!

Τα κλεψίματα του Πλώτα και του Ζούγρη, έδωσαν 5 αναπάντητους πόντους του πρώτου, που πόνεσαν τη Λιθουανία στα 3:42 για το +13, 80-67 και το τρίποντο του Καρακώστα έδωσε τη μεγαλύτερη διαφορά της βραδιάς για την Ελλάδα για το +14, 83-69!

Το παιχνίδι όμως, δεν είχε τελειώσει, η Εθνική μας έμοιαζε βιαστική, ανυπόμονη να τελειώσει το παιχνίδι, έκανε λάθη, κι οι Λιθουανοί έκαναν 11-0 για το 83-80 στα 16”.

Ο Καρακώστας ήταν τέρας ψυχραιμίας με 2/2 βολές για το 85-80 στα 15” και μετά ο Πλώτας για άλλες δύο και το 87-82 στα 9” για να τελειώσει οριστικά το παιχνίδι, και την Εθνική μας να προκρίνεται στα ημιτελικά!

Tα δεκάλεπτα: 19-21, 37-39, 64-60, 87-82

Ελλάδα (Παπαδόπουλος): Καρακώστας 20 (2), Πλώτας 17 (1), Κωνσταντινίδης 2, Καπετάκης 3 (1), Παρασκευόπουλος 4, Μπουντούρης 3, Βασιλείου, Χιτικούδης 7 (1), Σαμοντούροβ 12 (1), Ιωάννου 3, Ζούγρης 16 (1)

ΔΕΙΤΕ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΑ

Εθνική Νέων: Οι 5 πόντοι του Ζούγρη για το προβάδισμα επί της Λιθουανίας (video)