Στους “4” του Κυπέλλου Ελλάδας για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά πέρασε την Τρίτη (09/02) ο Προμηθέας Πάτρας που νίκησε εκτός έδρας τον Κολοσσό Ρόδου με 73-68!

Εκεί, όπου θα αντιμετωπίσει την Παρασκευή (12/02) στη Θεσσαλονίκη, τον νικητή του προημιτελικού Ηρακλή-ΠΑΟΚ οι οποίοι παίζουν την Τετάρτη (10/02, 17:00)!

Ο Ανδρέας Χριστοδούλου και ο Γιάννης Αθηναίου “σήμαναν” την αντεπίθεση του Προμηθέα στην τελευταία περίοδο, τη μοναδική στην οποία ξεχώρισε η ομάδα του Μάκη Γιατρά, όμως, λόγω της ποιότητάς του, ήταν αρκετή!

Ο Χριστοδούλου πέτυχε και τους 8 πόντους του στην τελευταία περίοδο και μαζί με πέντε συνεχόμενους πόντους του Αθηναίου, ο Προμηθέας έκανε το 56-50 της τρίτης περιόδου, 62-68!!!

Ο Κολοσσός Ρόδου “πέταξε στα σκουπίδια” μια σπουδαία εμφάνιση, πήρε 18 επιθετικά ριμπάουντ αλλά είχε 23/65 σουτ, μα ακόμα και δίχως τον τραυματία Κένι Γκόινς, μπορούσε να πάρει την πρόκριση!

Η άμυνα ζώνης του, προβλημάτισε για 30 λεπτά τον Προμηθέα και με ηγέτη τον Καντέρ (17π.-18 ριμπ!) έδειχνε να ελέγχει το παιχνίδι.

Λίγο η κόπωση, λίγο η άμυνα του Προμηθέα, άλλαξαν τα πάντα στην τελευταία περίοδο.

Αν κι είχε 3/8 βολές στα δύο τελευταία λεπτά της τέταρτης περιόδου, η ομάδα του Γιατρά κυριάρχησε και με συνολικό 23-12 επιμέρους σκορ πήρε αυτό που ήθελε!

Ο Τζέριαν Γκραντ πέτυχε 13 πόντους για τους νικητές, 11 ο Αθηναίου, 10 ο Δημήτρης Αγραβάνης, αλλά στα πρώτα 15 λεπτά του αγώνα!

Ο Χριστοδούλου είχε 8 πόντους σε 10:14 συμμετοχής! Άλλους 9 πρόσθεσε ο Χάρης Γιαννόπουλος με 3/5 τρίποντα!

Ο Ντομινίκ Άρτις είχε 16 πόντους για τον Κολοσσό, ενώ ο Άντριτς ήταν άστοχος με 6 πόντους από 2/12 σουτ!

Ίσως, τουλάχιστον στο τέλος, όταν ο Κολοσσός κυνηγούσε τη διαφορά, έπρεπε να παίξει λίγο περισσότερο ο Νίκος Αρσενόπουλος που άρχισε τον αγώνα με 2/2 τρίποντα…

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 37-37, 56-50, 68-73