Η Σερβία μετέτρεψε σε παράσταση για έναν ρόλο τον πρώτο προημιτελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου, συνέτριψε με 87-68 την, μέχρι σήμερα αήττητη, Λιθουανία στη Mall Of Asia Arena της Μανίλα και προκρίθηκε στους “4”.

Πλέον, η μοναδική αήττητη ομάδα του Παγκοσμίου Κυπέλλου είναι η Γερμανία.

Η Σερβία θα παίξει στον ημιτελικό της Παρασκευής (8/9) με τον νικητή του αυριανού προημιτελικού Καναδάς-Σλοβενία (6/9, 15:30)

Παράλληλα, με αυτή τη νίκη, οι Σέρβοι βρίσκονται μια… ανάσα από την απευθείας πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες που θα γίνουν στο Παρίσι το 2024, ενώ η Λιθουανία θα παίξει στα Προολυμπιακά Τουρνουά.

Χωρίς τον μεγάλο άτυχο Μπόρισα Σίμανιτς, η ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς είχε σε εξαιρετική μέρα 7 παίκτες: Τους Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς (21π., τους 18 στο πρώτο ημίχρονο), Φίλιπ Πετρούσεβ (17π., 6ρ.), Στέφαν Γιόβιτς (11π., 5ασ.), Νίκολα Μιλουτίνοβ (9π., 5ρ.), Μάρκο Γκούντουριτς (9π., 6ασ.), Αλέκσα Αβράμοβιτς (8π.) και Νίκολα Γιόβιτς (8π.).

Ο Κάζις Μακσβίτις δεν είχε στη διάθεσή του τον τραυματία Εϊμάντας Μπέντζιους, ο οποίος ήταν ο 5ος σκόρερ της Λιθουανίας (9,4π. με 39,1% στα τρίποντα) και είδε την ομάδα του να καταρρέει στο δεύτερο ημίχρονο.

Από το σημερινό… ναυάγιο της Λιέτουβα διασώθηκαν οι Τάντας Σεντεκέρσκις (14π., 9ρ.), Ρόκας Γιοκουμπάιτις (13π., 9ασ.), Γιόνας Βαλαντσιούνας (11π.) και Ίγκνας Μπραζντέικις (11π.).

Με κεκτημένη ταχύτητα από τη νίκη επί των ΗΠΑ, η Λιθουανία ξεκίνησε τον αγώνα με 4/4 τρίποντα για το 16-10 στο 4ο λεπτό, όμως οι Σέρβοι μείωσαν σε 25-24 στο τέλος ενός εξαιρετικού πρώτου δεκαλέπτου.

Η Σερβία μπλόκαρε την επιθετική λειτουργία της Λιέτουβα και πήρε τα ηνία της αναμέτρησης στο δεύτερο δεκάλεπτο (38-49 στο ημίχρονο), με τον απίθανο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς να εκτελεί από παντού και να φτάνει τους 18 πόντους με 8/10 σουτ!

Οι Λιθουανοί σούταραν 1/10 τρίποντα μετά τα 4/4 που είχαν στο πρώτο τετράλεπτο του αγώνα!

Με… μαέστρο τον αναγεννημένο Στέφαν Γιόβιτς, οι Σέρβοι ξέφυγαν με διαφορά 18 πόντων στο τέλος της τρίτης περιόδου (55-73)!

Στα μέσα της τελευταίας περιόδου η ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς ανέβασε τη διαφορά στους 25 πόντους (57-82) και όλα τελείωσαν!

Τα δεκάλεπτα: 25-24, 38-49, 55-73, 68-87.