Οι τέσσερις πρώτες ομάδες του Elite 8, στο NCAA Tournament, αναδείχθηκαν στους αγώνες που έγιναν τα ξημερώματα της Παρασκευής στο Sweet 16.

Το Φλόριντα Ατλάντικ (9) έγραψε ιστορία με τη νίκη του 62-55 επί του Τενεσί (4) καθώς πέρασε στους “8”, στον τελικό της περιφέρειας South, ένα βήμα πριν από το Final-4 του Χιούστον, στην μόλις δεύτερη παρουσία του σε Tournament!

Στο Elite 8, θα αντιμετωπίσει το Κάνσας Στέιτ (3) που λύγισε στην παράταση το Μίσιγκαν Στέιτ με 98-93 (κ.α. 82-82) χάρη στον απίθανο Μαρκίς Νοέλ.

Ο πιο κοντός παίκτης του NCAA Tournament, Μαρκίς Νοέλ, (1,73) έκανε ρεκόρ στην ιστορία του κολεγιακού μπάσκετ με 19 ασίστ σε έναν αγώνα και με άλλους 20 πόντους του, οι “Αγριόγατες” απέκλεισαν την ομάδα του Τομ Ίζο.

Ο Νοέλ, έχει σε τρεις αγώνες στο Tournament, 64 πόντους και 42 ασίστ!!!

Στην περιφέρεια της Δύσης, ο τελικός είναι Γκονζάγκα-Κονέκτικατ.

Οι “Ζαγκς” επικράτησαν του UCLA με 79-76 σε έναν απίθανο αγώνα, όπου βρέθηκαν 13 πόντους πίσω στο ημίχρονο (33-46), προηγήθηκαν με 72-62 στα 2:10 και έχαναν 75-76 λίγο πριν από τη λήξη!

Στα 7” πριν από το τέλος ο Τζούλιαν Στρόδερ ευστόχησε σε τρίποντο για το 78-76, ενώ σε όλο το παιχνίδι είχε 2/7 και συνολικά 4/14 σουτ! Με μια ακόμα βολή στο ένα δευτερόλεπτο για το τέλος, πάλι από τον Στρόδερ, το Γκονζάγκα νίκησε 79-76!

Ο Ντριου Τίμι ήταν κορυφαίος του Γκονζάγκα με 36 πόντους-13 ριμπάουντ-4 ασίστ!

Το πιο εύκολο έργο της βραδιάς στο Sweet 16 είχε το Κονέκτικατ του Απόστολου Ρούμογλου. Οι Χάσκις νίκησαν με 88-65 το Άρκανσο με 24 πόντους του Χόκινς και 18 του Σανόγκο.

Ο freshman Απόστολος Ρούμογλου, που πήγε το προηγούμενο καλοκαίρι στο Κονέκτικατ, από τον ΠΑΟΚ, πήρε δύο λεπτά συμμετοχής και επιχείρησε ένα τρίποντο.