Ιταλία-Πουέρτο Ρίκο 2

Στους “8” του Παγκοσμίου Κυπέλλου για πρώτη φορά μετά από 25 χρόνια προκρίθηκε η Ιταλία (4-1), η οποία νίκησε με 73-57 το Πουέρτο Ρίκο (3-2).

Τελευταία φορά που η Ιταλία βρέθηκε στην οκτάδα του Παγκοσμίου Κυπέλλου ήταν το 1998 στην Αθήνα, όπου ηττήθηκε στον προημιτελικό από τις ΗΠΑ. Το 2019 ήταν 10η, απουσίασε το 2014 και το 2010, ενώ το 2006 ήταν ξανά 10η.

Μετά το αρχικό 0-4 των Πορτορικανών, οι Ιταλοί έκαναν ένα σερί 15-0 και ξέφυγαν με διαφορά 11 πόντων (15-4).

Το Πουέρτο Ρίκο ροκάνισε τη διαφορά μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (39-36) και πέρασε μπροστά στην τρίτη περίοδο (41-43), η οποία ολοκληρώθηκε με 51-47 υπέρ των Ιταλών.

Η ομάδα του Τζιανμάρκο Ποτσέκο μπήκε αποφασισμένη στο τελευταίο δεκάλεπτο, έκανε ένα επιμέρους 12-3 (63-50 στο 34′) και έφτασε σχετικά εύκολα στη νίκη-πρόκριση στα προημιτελικά.

Η Ιταλία είχε 48 ριμπάουντ (29-19) έναντι 29 του Πουέρτο Ρίκο (24-5)!

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Στέφανο Τονούτ με 15 πόντους, ο Τζιαμπάολο Ρίτσι πρόσθεσε 15 πόντους (τους 10 στο 4ο δεκάλεπτο), ενώ ο Λουίτζι Ντατόμε που έφτασε τις 200 συμμετοχές με την Εθνική Ιταλίας πρόσθεσε 11 πόντους.

Ο Σιμόνε Φοντέκιο είχε 12 πόντους (5/16 σουτ) και 12 ριμπάουντ, ο Νικολό Μέλι 12 ριμπάουντ και 7 πόντους, ενώ ο άποντος Αλεσάντρο Παγιόλα μέτρησε 7 ριμπάουντ και 9 ασίστ!

Τρέμοντ Γουότερς (13π.) και Τζόρνταν Χάουαρντ (11π.) ήταν οι μοναδικοί διψήφιοι σκόρερ για το Πουέρτο Ρίκο.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 39-36, 51-47, 73-57.