Στις οκτώ καλύτερες ομάδες της Ευρώπης προκρίθηκε την Τρίτη η Εθνική Κορασίδων, που επικράτησε της Λετονίας με 77-64 στη φάση των “16”.

Η ελληνική ομάδα, έγινε σήμερα στο Ματοσίνιος της Πορτογαλίας, η πρώτη Εθνική Κορασίδων που προκρίνεται στα προημιτελικά, από το 2011!

Στα προημιτελικά, θα αντιμετωπίσει αύριο, Τετάρτη (24/08) στις 16:00 την Ισπανία που νίκησε με 90-49 τη Φινλανδία.

Τα κορίτσια του Γιάννη Κτιστάκη πήραν νωρίς το προβάδισμα με σωστές επιλογές και πολύ καλή άμυνα. Μάλιστα στο πρώτο μισό, είχε 12 κλεψίματα κι είχαν αναγκάσει τη Λετονία σε 18 λάθη!

Η Βασιλική Χωλοπούλου με τη Βασιλική Σιουμουρέκη και τη Λυδία Χατήρα ηγήθηκαν στο σκοράρισμα στο πρώτο μισό, όπου η Εθνική μας προηγήθηκε με 45-27.

Η Λετονία βρήκε κάποιες λύσεις στην τρίτη περίοδο, που ήταν η πιο παραγωγική, αλλά η Ελλάδα διατήρησε τη σοβαρή διαφορά, 60-45 μετά από 30 λεπτά.

Παρά την πίεση, έκανε καλή διαχείριση στην τέταρτη περίοδο, βρήκε τις λύσεις για να βγάλει χωρίς άγχος το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού κι έφτασε στη σπουδαία νίκη.

Η Χωλοπούλου τελείωσε με 21 πόντους, 6 ασίστ, 5 κλεψίματα, έχοντας 5 ασίστ και 5 κλεψίματα από το πρώτο μισό!

Στους 15 έφτασε η Χατήρα με έξι κλεψίματα και 12 πέτυχε η Στολίγκα, ενώ η Παρασκευοπούλου είχε 8 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 1 block.

Η Σιουμουρέκη τελείωσε με τους 9 πόντους από τη μεγάλη της συνεισφορά στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας ταυτόχρονα 2 block, 2 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 21-13, 45-27, 60-45, 77-64

Δεκάλεπτα: 21-13, 45-27, 60-45, 77-64

Ελλάδα (Κτιστάκης): Γιαπιτζόγλου 2, Στολίγκα 12 (2), Σύρπα, Τσινασλανίδου 2, Ζιάκα 3 (1), Αρσενιάδου 2, Χατήρα 15, Χωλοπούλου 21 (1), Φελούρη 1, Καλογήρου 2, Παρασκευοπούλου 8 (1), Σιουμουρέκη 9 (1)