Ο Παναθηναϊκός νίκησε το Περιστέρι στο ΟΑΚΑ με 81-67, έκανε το 3-2 και προκρίθηκε στους τελικούς των playoffs της Basket League, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει με μειονέκτημα έδρας τον Ολυμπιακό.

Ο πρώτος τελικός των “αιωνίων” θα διεξαχθεί στο ΣΕΦ την προσεχή Κυριακή (4/6, 21:15, ΕΡΤ3), ενώ μια μέρα νωρίτερα θα αρχίσουν οι μικροί τελικοί Περιστέρι-ΠΑΟΚ (3/6, 19:15, ΕΡΤ3), με τις δύο σειρές να κρίνονται στις τρεις νίκες.

Παναθηναϊκός και Περιστέρι έπαιξαν τη φετινή σεζόν 7 φορές και η γηπεδούχος ομάδα νίκησε σε όλα τα παιχνίδια.

O Παναθηναϊκός προκρίθηκε για 27η φορά σε τελικούς playoffs στο ελληνικό Πρωτάθλημα, ενώ το εξαιρετικό Περιστέρι του Βασίλη Σπανούλη δεν κατάφερε να προκριθεί για πρώτη φορά στην ιστορία του στους αγώνες που θα κρίνουν τον Πρωταθλητή.

Από την πλευρά των νικητών ξεχώρισαν οι ο Μάριους Γκριγκόνις (16π. με 4/5 τρίποντα, 5 ασίστ), Δημήτρης Αγραβάνης (15π., 4ρ.), Αρτούρας Γκουντάιτις (13π., 4ρ.), Ματέους Πονίτκα (13π., 8ρ., 3ασ.).

Πρώτος σκόρερ των των ηττημένων ήταν ο Σιλβέιν Φρανσίσκο που πέτυχε τους 15 από τους 16 πόντους του στο πρώτο ημίχρονο, ενώ ο Μίρο Μπίλαν είχε 12 πόντους και 8 ριμπάουντ και ο Κόλεμαν 10 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυναμικά τον αγώνα (14-6 στο 4′, 19-10 στο 7′), έχοντας τον έλεγχο στο πρώτο δεκάλεπτο (23-17).

Στη δεύτερη περίοδο, οι “πράσινοι” ξέφυγαν για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά, φτάνοντας μέχρι το +12 (31-19, 34-22), έχοντας σε πολύ καλή μέρα τον Γκριγκόνις (13π. με 3/3 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο).

Σε εκείνο το σημείο το Περιστέρι έβγαλε αντίδραση, έπαιξε διαφορετικές άμυνες ζώνης και με τον Φρανσίσκο να φτάνει τους 15 πόντους με 3/3 τρίποντα, μείωσε σε 41-39 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη ήταν πολύ καλύτερη στο τρίτο δεκάλεπτο, παίζοντας εξαιρετική άμυνα. Έκανε ένα επιμέρους 23-8 με “κλειδί” τον Αγραβάνη, που πραγματοποίησε την καλύτερή του εμφάνιση με τον Παναθηναϊκό, και έφτασε στη μέγιστη διαφορά των 17 πόντων (64-47), λίγο πριν το τέλος της περιόδου (64-48).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η άμυνα των “πρασίνων” συνέχισε να είναι εξαιρετική, το Περιστέρι δεν είχε άλλες δυνάμεις, η διαφορά έφτασε τους 22 πόντους (74-52 στο 26′) και όλα τελείωσαν.

Στο τελευταίο 1:32 πάτησε παρκέ και ο Νίκος Παππάς, ο οποίος αποθεώθηκε από τους περίπου 6.000 φίλους των “πρασίνων”.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 41-39, 64-48, 81-67.