Το πρώτο φετινό ντέρμπι μεταξύ Ρεάλ Μαδρίτης-Μπαρτσελόνα θα δούμε την Κυριακή, στον τελικό του Super Copa, Ισπανίας! Η Ρεάλ νίκησε με 92-79 την Τενερίφη στον δεύτερο ημιτελικό του Σαββάτου.

Στον τελικό της Κυριακής (19:30) θα αντιμετωπίσει την Μπαρτσελόνα που νίκησε με 72-68 την Μπασκόνια.

Η Ρεάλ ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα με την Τενερίφη του Γιώργου Μπόγρη.

Ο Έλληνας σέντερ της Τενερίφης πέτυχε 4 πόντους, με 2/2 σουτ σε 8:37 συμμετοχής,  αλλά η ποιότητα των Μαδριλένων δεν επέτρεψε διαφορετικό αποτέλεσμα.

Ο Ρούντι Φερνάντεθ πέτυχε 18 πόντους σε 19 λεπτά συμμετοχής, ενώ Άντονι Ράντολφ και Γκάμπριελ Ντεκ είχαν από 12, με τον Αργεντινό να τους έχει από το πρώτο ημίχρονο.

Στους 10 πόντους έφτασε ο Ταβάρες, για την ομάδα του Πάμπλο Λάσο ενώ ο Φακούντο Καμπάτσο είχε εννέα πόντους, επτά ασίστ και πέντε ριμπάουντ.