Μονακό-Μπάγερν

Η Μπάγερν Μονάχου προερχόταν από δύο εκτός έδρας νίκες στη EuroLeague, αλλά η Μονακό, αν και τα χρειάστηκε στο τέλος, πήρε τη νίκη (80-79) στο ματς για τη 10η αγωνιστική.

Με αυτό το αποτέλεσμα στο “Γκαστόν Μεντεσάν“, η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς ανέβηκε στο 7-3, ενώ εκείνη του Αντρέα Τρινκιέρι έπεσε στο 3-7.

Ο Έλι Οκόμπο είχε 16 πόντους, ο Μάικ Τζέιμς 13 (συν 6 ασίστ), ο Άλφα Ντιαλό άλλους 13π. και ο Ντόντα Χολ 10π.

Από πλευράς φιλοξενούμενων, ο Αντρέας Ομπστ σημείωσε 18 πόντους (ρεκόρ του στη EuroLeague – οι 15 στην τελευταία περίοδο), ο Όγκουστιν Ρούμπιτ 14 (συν 6 ριμπάουντ), ο Κάσιους Γουίνστον 12 και ο Όγκνιεν Γιάραμαζ 10.

Ασφαλώς η Μπάγερν πλήρωσε την κακή εμφάνιση του Νικ Γουέιλερ-Μπαμπ (2 πόντοι, 0/3 τρίποντα, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη σε 20:45).

Και να σκεφτεί κανείς ότι οι παίκτες του Τρινκιέρι πήραν 10 περισσότερα ριμπάουντ και ήταν αλάνθαστοι στις βολές (12/12). Υστέρησαν πάντως σε ασίστ, κλεψίματα και λάθη. Το δε PIR ήταν 95-74 υπέρ της Μονακό.

Φορτσάτη μπήκε στο παρκέ η Μονακό, πετυχαίνοντας 10-0 σερί, όμως η Μπάγερν μάζεψε γρήγορα τη διαφορά σε ένα α’ δεκάλεπτο με μπόλικη ένταση.

Η βαυαρική ομάδα είχε το δικό της μομέντουμ (7-0), πέρασε για πρώτη φορά και υποχρέωσε τον Ομπράντοβιτς να πάρει τάιμ-άουτ, με το σερί να σταματά τελικά στο 10-0.

Στο πρώτο ημίχρονο, η Μπάγερν πήρε πολλά από τον Όγκουστιν Ρούμπιτ, ενώ στην τρίτη περίοδο ο Κάσιους Γουίνστον έφτασε τους 100 πόντους στη EuroLeague.

Ο Έλι Οκόμπο αφυπνίστηκε στο φινάλε εκείνου του δεκαλέπτου, καταφέρνοντας να κρατήσει τη Μονακό σε θέση οδηγού εν όψει του επιλόγου της αναμέτρησης.

Σε ολόκληρο το α’ ημίχρονο έβαλε μόλις 2 πόντους, αλλά ως το τέλος του αγώνα έφτασε τους 16 και συνέβαλε τα μέγιστα για να έρθει η νίκη.

Πάντως, η Μονακό τα χρειάστηκε στο τέλος. Στα 38” προηγούνταν 79-70, αλλά ένα τρίποντο του Νιλς Γκίφι, τρεις βολές του Αντρέας Ομπστ κι άλλο ένα τρίποντο από τον Ομπστ (από τα 9 μέτρα στα 0,6”), έγραψαν το 80-79. Ευτυχώς δηλαδή για τους γηπεδούχους που ο Τζόρνταν Λόιντ έβαλε 1/2 βολές στα 22” και είχε προλάβει να σημειώσει το 80-76.

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 34-33, 53-50, 80-79