Με τον Αντρέας Ομπστ να πραγματοποιεί μεγαλειώδη εμφάνιση η Γερμανία κυριάρχησε (113-111) της Team USA και πήρε την πρόκριση για τον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023 στο κορυφαίο παιχνίδι όλων των εποχών!

Η ομάδα του Γκόρντον Χέρμπερτ έκανε το κορυφαίο παιχνίδι της σύγχρονης ιστορίας της, με τους Ομπστ, Φραντς Βάγκνερ, Τάις να ξεχωρίζουν και τον Ντένις Σρέντερ να είναι ουσιαστικός και εκεί που πρέπει στα δύσκολα.

Μεγαλειώδη εμφάνιση πραγματοποίησε ο Αντρέας Ομπστ (24 πόντοι), ενώ εξαιρετικός ήταν ο Ντάνιελ Τάις που κυριάρχησε των Αμερικανών.

Η Team USA θα παίξει πλέον για το χάλκινο μετάλλιο, τέσσερα χρόνια μετά από την 7η θέση στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Κίνας. Άντονι Έντουαρντς και Όστιν Ριβς ήταν οι δύο που πάλεψαν μέχρι το φινάλε, αλλά δεν μπόρεσαν να ανατρέψουν τα δεδομένα.

Η Γερμανία ξεκίνησε εξαιρετικά (9-14 στο 4’). Οι παίκτες του Γκόρντον Χέρμπερτ έκαναν ένα μαγικό πρώτο 5λεπτο σημειώνοντας 25 πόντους, με τους Αμερικανούς να ακολουθούν και το πρώτο 10λεπτο ολοκληρώθηκε με 31-33 (στο 10’).

Ο ρυθμός παρέμεινε υψηλός στο δεύτερο δεκάλεπτο και η Team USA με τους Ριβς – Έντουαρντς να σκοράρουν προηγήθηκε (45-41 στο 14′). Με τα τρίποντα να εναλλάσονται (60-59 στο 20’) στο πρώτο ημίχρονο από την Team USA (είχε 8/15) και τη Γερμανία (7/14 τρίποντα) το σκορ πήγε σε απίστευτα ύψη, καθώς είναι το υψηλότερο στην ιστορία της διοργάνωσης.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Γερμανοί άνοιξαν το σκορ (76-68 στο 25′) με τρίποντο του Σρέντερ και άξιο συμπαραστάτη τον Ομπστ είχαν σε απόσταση ασφαλείας (80-89 στο 28′) τους Αμερικανούς, ενώ έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +10 (84-94 στο 30’).

Στην τελευταία περίοδο, οι Αμερικανοί με τον Έντουαρντς πλησίασαν (103-106 στο 37′) με τον Αμερικανό να έχει φτάσει στους 23 πόντους. Ο Ριβς με ελεύθερες βολές έκανε το 107-108, Ομπστ και Σρέντερ έγραψαν το 107-113 με τρίποντο και δίποντο αντίστοιχα, όμως ένα κάρφωμα του Ριβς και ένα λάθος των Γερμανών έδωσε μια κατοχή στις Ηνωμένες Πολιτείες με τη διαφορά στους 4  (109-113) και τον χρόνο στα 33.3″.

Ο Έντουαρντς την πέταξε στα… σκουπίδια, με λάθος πάσα στον Τζάκσον και η Γερμανία πανηγύρισε τη μεγαλύτερη νίκη της ιστορίας της που την φέρνει ένα βήμα από το χρυσό μετάλλιο.

Οι διαιτητές: Κόντε, Κρέγιτς, Σάλινς.

Τα δεκάλεπτα: 31-33, 60-59, 84-94, 111-113.