Παίζοντας  εκπληκτικό μπάσκετ στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα η Λιθουανία επικράτησε (110-104) της Team USA και στους “8” θα αναμετρηθεί με τη Σερβία, στέλνοντας τους Αμερικανούς στην Ιταλία!

Η ομάδα του Κάζις Μακσβίτις παρέδωσε μαθήματα ολοκληρωτικού μπάσκετ απέναντι στους Αμερικανούς και έφτασε σε μια μεγάλη νίκη, υποχρεώνοντας τους Αμερικανούς στην πρώτη ήττα τους στο Παγκόσμιο Κύπελλο.

Οι Λιθουανοί μπήκαν στο ματς με εξωπραγματική αποτελεσματικότητα από το τρίποντο, προηγήθηκαν με 21 (33-12) στις αρχές της δεύτερης περιόδου και είχαν 9/9 σουτ από την περιφέρεια πριν βρουν σίδερο.

Από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού οι Λιθουανοί έπαιζαν απελευθερωμένοι και αυτό φάνηκε στα περιφερειακά σουτ, όπου ήταν αλάνθαστοι, καθώς τελείωσαν το πρώτο 10λεπτο με επιμέρους σκορ 31-12 και 9/9 τρίποντα. Ο Άντονι Έντουαρντς μπήκε δυναμικά για άλλη μια φορά, αλλά δεν ήταν αρκετό με συνέπεια οι παίκτες του Κάζις Μακσβίτις να διατηρήσουν μια μεγάλη διαφορά στο τέλος του πρώτου μέρους (54-37 στο 20’) με τους Καρινιάουσκας και Κουζμίνσκας να δίνουν λύσεις.

Οι Αμερικανοί στην επανάληψη με εντολή του Στιβ Κερ ανέβασαν την πίεση τους και με επιμέρους σκορ 13-2 πλησίασαν στους 6 πόντους (71-65 στο 30’). Ένα μεγάλο τρίποντο του Κουζμίνσκας της ΑΕΚ στο 36’ έκανε το 94-85 για τους Λιθουανούς και στη συνέχεια παρά την ηρωϊκή προσπάθεια οι Αμερικανοί δεν μπόρεσαν να επιστρέψουν.

Καταπληκτικός για τους Λιθουανούς ο Βάιντας Καρινιάουσκας με 15 πόντους, πολύ καλή παρουσία είχε ο Μιντάουγκας Κουζμίνσκας με 14 πόντους, ενώ 12 πόντους και 7 ριμπάουντ είχε ο Γιόνας Βαλαντσιούνας.

Ο Άντονι Έντουαρντς με 35 πόντους ήταν ο κορυφαίος της Team USA, ενώ Μπρίτζες και Μπράνσον σημείωσαν από 14 πόντους.

Με την ολοκλήρωση όλων των αγώνων της Β’ φάσης πάντως, οι ΗΠΑ με τον Καναδά πήραν απευθείας πρόκριση για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2024, στο Παρίσι, ως οι δύο καλύτερες ομάδες της αμερικανικής Ηπείρου στη φετινή διοργάνωση.

Οι διαιτητές: Κόντε, Κάτο, Κρέγιτς.

Τα δεκάλεπτα: 12-31, 37-54, 65-71, 104-110.